Büyük Göç

0
3459
Büyük Göç

Büyük göç : Antilop, Ceylan, Zebra ve İmpala gibi yaklaşık 1.5 milyon hayvanın, yıl boyunca kurak topraklardan, yiyecek ve su bulabilmek için bol yağış alan bereketli topraklara doğru muazzam bir döngüde yaptıkları, binbir zorluk ve tehlikelerle dolu, destansı bir yolculuk hikyesidir. Tanzanya ‘da ki Ngorongoro Kraterinin Ndutu bölgesinden başlayıp güney Kenya ‘da ki Maasai Mara ‘da son bulan 480 km’lik bu kitlesel göç döngüsü, gezegendeki en büyüleyici doğa olayı ve bir hayatta kalma mücadelesidir. 

Büyük Göç Takvimi ve Aşamaları

Büyük göç ne zaman?

Büyük Antilop Göçü ‘nün tam olarak zamanlaması, bölgedeki yağış hareketlerine bağlı olduğundan kesin zamanın tahmin edilmesi biraz zordur. Özellikle şiddetli veya hafif yağmurlar, büyük sürünün hareketini tamamen değiştirebilir, bu nedenle seyahatinizden önce büyük göç ile ilgili günlük güncellemeleri öğrenmekde fayda var.

Bununla birlikte, genellikle güvenilebilecek ve önceki senelerden elde edilen verilerle belirlenmiş kaba bir takvim de mevcut.

Büyük Göç Süreci

Büyük göç döngüsü
  1. Güney Serengeti’nin ucsuz bucaksız yemyeşil düzlüklerinde (Aralık ortası-Mart arası) Buzağılama Mevsimi.
  2. Nisan ve Mayıs aylarındaki uzun yağışlar sırasında orta ve batı Serengeti’nin boydan boya geçildiği Kuzey Yürüyüşü.
  3. Grumeti ve Mara nehirlerinin geçişleri.
  4. Sürülerin Masai Mara ‘ya gelişi (genellikle Ağustos ayı başlarında).
  5. Son olarak, Kasım’da yağışların azalmasıyla beraber, Güney Serengeti’ye geri dönüş yolculuğu.

Aralık ortası – Mart / Buzağılama Mevsimi

Antilopların buzağılama dönemi

Tanzanya’nın Serengeti düzlüklerinde bulunan, Ngorongoro Koruma Alanının Ndutu bölgesinde çok sayıda hayvan için hayat yeni başlıyor. Yağışlı mevsimin bölgenin verimli volkanik toprağı ile birleşerek, besin değeri açısından yemyeşil zengin otlakları ortaya çıkarmasıyla, Antilopların buzağılama mevsimi gelmiştir artık. 3 hafta içerisinde yarım milyon genç gnu (Afrika Antilobu) dünyaya gelir. 

Engin sürü, burada otlamaya başlar. Ayrıca yırtıcı hayvanların sürüye yıl boyu sürecek saldırılarına başladıkları yer de tam olarak burasıdır. Bu dönemde etrafta dolaşan çok sayıda genç ve zayıf buzağı sayesinde, aslan, çıta ve sırtlanların avlanması da kolaylaşır.

Nisan-Mayıs / Kuzey Yürüyüşü

Serengeti kırsalından Masai Mara’ya ilerleyen Antilop sürüsü.

Serengeti ‘nin güneyinde yağışlı mevsimin sona ermesiyle birlikte, sürünün kuzeye ilerlemeye başlama zamanı gelmiştir artık. Bu aşamada sürünün sayısı yaklaşık 1,7 milyon Gnu (Afrika Antilobu), 470,000 diğer Antilop türleri ve 250 bin zebraya ulaşır. Bu çeşitlilik, büyük göç yolculuğunun tamamını adım adım izleyecek yırtıcı hayvanlardan oluşan koleksiyonunun da dikkatini çekmiştir artık. 

Büyük Göç sürüsü genellikle bu aşamada Serengeti’nin Seronera bölgesinden geçer ve sürüde çok genç ve deneyimsiz yavruların olması nedeniyle yırtıcı hayvanlar için kolay avlanma fırsatı doğar.

Haziran-Temmuz / Grumeti Nehir Geçişi

Afrika’nın en büyük tatlı su gölü olan Viktorya, kendi minyatür yağışlı mevsimini yaşarken, sürü de bu göle doğru yol alır. Bu yolculukta ki ilk büyük engel ile karşılaşırlar: Grumeti Nehri. Yırtıcı-avcı ilişkisinin en göz alıcı görüntülerinden bazıları, hem büyük kediler hem de Nil timsahlarının, sürünün gittikçe çaresizleşen üyelerine saldırmak için bu fırsatı kullandıkları nehrin içinde ve çevresinde yakalanır. Grumeti, bölgedeki en büyük Nil timsahı nüfusuna ev sahipliği yapar ve bu fırsatçı yırtıcılar, durumdan istifade ederler. 

Sürü, nehrin güçlü akıntıları ve yırtıcı popülasyonundan başarılı bir şekilde kurtulduğunda, yeniden harekete geçene kadar Musabi ve Masira düzlüklerinde iyileşmeye ve dinlenerek toparlanmaya zaman ayırır.

Ağustos-Kasım / Mara Nehir Geçişi & Masai Mara’ya varış

Mara nehir geçişi

Mara nehri, Kenya’nın bereketli topraklarına ulaşmak için yaşam ve ölüm arasındaki en büyük engeli oluşturuyor. Sürünün nehir etrafında toplanıp, devasa timsahlarla dolu taşgın nehiri geçmek için cesaret toplaması gerek.

Büyük Göç ‘ün bu döneminde, dünyanın dört bir yanından gelen fotoğrafçılar ve belgeselciler, ölüme meydan okuyan bu geçişe tanık olmak için Mara Nehri’nde bir araya geliiyorlar. Afrika Antiloplarının büyük göç yolculuğunu gözlemlemek isteyen ziyaretçiler için bu dönem en iyi zaman.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz