İlk Kez mi Uçakla Seyahat Edeceksiniz? Bunlara Dikkat Edin!

0
218
İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacaklar İçin Öneriler

Uçak ile seyahat etme deneyimini ilk kez yaşayacak olanlar, çeşitli konularda tedirginlik yaşıyor olabilir. Sizleri rahatlatacak olan bilgileri de kapsayan bu içerikte nelere dikkat etmeniz gerektiğini de aktaracağız. Öncelikle sakin kalmalı ve hiçbir şekilde paniğe kapılmamalısınız. Bu sayede uçak yolculuğunun aslında ne kadar keyifli bir deneyim olduğunun farkına varabilir, bu keyfi de sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Uçak Bileti Satın Alma

Öncelikle seyahat edeceğiniz tarihi belirlemeli ve uçak biletinizi de satın almalısınız. Bunun için havaalanına gitmenize gerek yok çünkü internetten online olarak da uçak bileti satın alma işlemini yapabilirsiniz. “Uçak biletine fazla para ödemek istemiyorum” diyorsanız hemen flypgs.com adresini ziyaret edin. Çünkü bu siteden uçak bileti alarak en düşük fiyatla ödeme yapma isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Bu arada Pegasus, zamanında havalanan ve zamanında varan uçuş seferleri yapıyor. Dolayısıyla tatil planlarınız seferlerin gecikmesi gibi nedenlerle sekteye uğramıyor.
Uçak biletinizi satın alırken sizden istenen isim, iletişim bilgisi gibi verileri doğru şekilde yazmalısınız. E-posta ile size gönderilen bir kod numarası olacak. PNR (Passenger Name Record) kodunu saklayın. Check-in işleminde bu bilgiyi kullanmanız gerekecek. Bu arada Pegasus internet sitesi üzerinden check-in işleminizi yapabileceğinizi de ekleyelim. İnternetten yapmamanız durumunda uçuş saatinden çok daha erken saatte havaalanına gitmeniz gerekecek.

Bavul Hazırlama

Uçak biletinizi aldınız ve check-in işleminizi de yaptınız. Sırada bavulunuzu hazırlama var ve bu konuda bilmeniz gereken unsur bagaj hakkınızdır. Uçağa istediğiniz ağırlıkta bir bagajla binemezsiniz. Bagaj hakkınızın kaç kg olduğunu mutlaka öğrenmeli ve bu sınırı aşmamalısınız. Aynı zamanda el bagajınıza da bazı eşyaları koymamanız gerektiğini belirtelim. Kesici ve delici aletler, deodorant, saç spreyi gibi yanıcı özellikte olan malzemelerin el bagajınızda olmaması gerekiyor. Bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz Uçuk güvenliği bilgilerine göz atabilirsiniz. Hem kendi güvenliğiniz hem de diğer yolcuların güvenliği için hava yolu firmalarının uyguladığı tüm kurallara mutlaka uymanız gerekiyor.

Yolculuk Günü Nasıl Giyinmeli?

Seyahatinizin olduğu gün olabildiğince vücudu sıkmayan rahat kıyafetleri tercih etmelisiniz. Topuklu ayakkabı yerine rahat bir ayakkabı seçimi yapmanız da yolculuğunuzun çok daha konforlu geçebilmesi adına önemlidir. Çok ince ya da çok kalın kıyafetler tercih etmeyin. Aynı zamanda uçağa binmeden önce X-ray cihazından geçeceksiniz. Üzerinizde metal eşyalar olması bu esnada biraz zaman kaybetmenize neden olabilir. Çünkü kemer ya da toka gibi metal eşyaları çıkarmanız sizden istenecek. Kıyafet seçimi yaparken bu bilgiyi de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Havaalanına Ne Zaman Gitmeliyim?

İlk defa uçuş yapacağınız için uçağa bineceğiniz kapıyı bulmanız ve benzeri işlemler size zaman kaybettirebilir. Bu nedenle uçuştan 2 saat öncesinde havaalanında olmanızı öneririz. Bu sayede bir yandan işlemlerinizi paniğe kapılmadan gerçekleştirebilir, bir yandan da stres gitmeden, daha sakin bir biçimde uçağa binebilirsiniz. Havaalanlarındaki bekleme salonlarında uçuşunuzu beklerken kendinizi sakinleştirmeniz için bir zaman sahip olursunuz. Tüm bunlarla birlikte yoğun trafik nedeniyle uçuşa geç kalma gibi streslerden de arınmış olacaksınız.

Bavulu Teslim Alma

Uçuş tamamlandıktan sonra uçaktan indiğinizde bavulunuzu nereden teslim alacağınız bilgisini ekranlarda görebilirsiniz. Bu alana giderek bekleyin. Bavulunuzu bantlarda görebilir ve kolayca teslim alabilirsiniz. Uçuşlar hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz hemen şimdi Pegasus internet sitesine uğrayın. Uçağa binme hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarına kolayca ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Uçak ile seyahat etmenin stresli bir deneyimden ziyade gayet keyifli bir deneyim olduğunu eklemek gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz