KAMBOÇYA GEZİ REHBERİ

2
2557
kamboçya gezi rehberi

Kamboçya , son yıllarda diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi sosyal ve kültürel anlamda hızlı bir dejenerasyona uğradı. Ülkeyi ilk ziyaret ettiğim 2003 yılında, başkent Phnom Penh dahil hiçbir şehirde ne bir tek gökdelen, ne de fast food zinciri vardı. Fakat son 16 yılda o kadar çok şey değişti ki, şuan bırakın Amerikan fast food zincirlerini, birçok Fransız markasını dahi büyük şehirlerin her köşesinde kolaylıkla bulmak mümkün. Başkent Phnom Penh ‘de başlayan göktelen dikme yarışı ise hızla devam etmekte. 2009 yılında Kanada Bankası binası ile başlayan bu yarış, hızla ilerledi ve şuan başkentteki göktelen sayısı 42 ye ulaştı. Ve bu yarış hızla devam ediyor…

Kamboçya ‘yı ziyaret ettiğim ilk yıllarda, ülkedeki şehirler güvenlik açısından bir turist için oldukça rahatsız edici olabiliyordu. Öyle ki; 2003 yılında Phnom Penh’e yaptığım ilk ziyarette uğradığım saldırı da ölümle burun buruna geldim.

Fakat aradan geçen bunca zamandan sonra, artık rahatlıkla söyeyebilirim ki; Şuan Kamboçya turistler için oldukça güvenli bir ülke. Son 16 yıl içinde Kamboçya ‘yı defalarca ziyaret etmiş ve birçok defa bu coğrafya ya grup geziler düzenlemiş bir insan olarak söylüyorum bunu.

Kamboçya Krallığı , Güney Doğu Asya ülkeleri içinde, her ne kadar mütevazı bir oyuncu olsa da, bir zamanlar Asya’nın en görkemli edeniyetlerinden biri olan Angkor ‘un yani Khmer imparatorluğu ‘nun sahibiydi. Ülkenin yakın tarihi ise, halkında derin yaralar bırakan acılar ile dolu. 1975 ve 1979 yılları arasında nüfusun %20 sinin öldüğü, Pol Pot liderliğindeki Khmer rejiminin gerçekleştirdiği korkunç soykırımdan sonra, bir medeniyet adeta yeniden küllerinden doğmuş. 

Kamboçya turizmi , son yirmi yılda atılan ciddi adımlar sayesinde bugün adeta altın çağını yaşıyor. Bu adımlardan en önemlileri; Angkor ‘a daha kolay erişime izin verilmesi, güvenlik endişelerinin giderilmesi ve Kamboçya’nın egzotik adalarının ticarete açılması. 

Ülkeyi her yıl milyonlarca turistin ziyaret etmesine rağmen, malesef kitle turizmi büyük ölçüde başkent Phnom Penh ve Angkor Wat tapınakları ile sınırlı kalıyor. Oysa ülkede görülüp keşfedilecek o kadar güzellikler var ki.

Kamboçya nüfusunun büyük çoğunluğu için yaşam standartları aşırı derecede zor olmasına rağmen, Kamboçyalılar bir bütün olarak Asya’nın en sıcakkanlı ve misafirperver halkını oluşturuyor. Belki de Kamboçya ‘ya gelen pek çok turisti, en çok etkileyen bu sıcak kanlılık ve misafirperverlik.

Kamboçya Krallığı; muhteşem tapınakları, tropik iklimi, adaları ve zengin kültürel mirasıyla, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir ülke. Bununla birlikte, ülkeyi tam anlamıyla keşfetmeye hazırsanız; dost canlısı insanlar, lezzetli yemekler, güzel sahil şeritleri ve canlı gece hayatıyla dolu şehirler ve çok daha fazlasını bulacağınıza eminim. Kırsal kesimlerde; güçlü Mekong Nehri ve büyük Tonle Sap gölünden, Cardamom (kukule) Dağları, Rattankiri ve Mondulkiri’nin uzak ormanlık alanlarına kadar unutulmaz manzaraları da mutlaka keşfetmelisiniz.


 Kamboçya ‘ya Ne Zaman Gidilir ?

Kamboçya iklimi temel de yağışlı ve kurak olarak iki mevsimden oluşur. Kamboçya’ya gidilecek en iyi zamanlar ;

Kurak Sezon

  • Aralık-Şubat arası serin ve kuru
  • Mart-Mayıs arası sıcak ve kuru

Yağışlı sezon

  • Haziran-Ağustos arası sıcak ve yağışlı
  • Eylül-Kasım arası serin ve az yağmurlu

Yağmurlu havada seyahat etmekten hoşlanmıyorsanız ya da plajda güneşlenme gibi planlarınız varsa eğer, Kamboçya ‘ya gitmek için en ideal zaman, muson yağışlarının sona erdiği Kasım ayından Nisan sonuna kadar olan zamandır. Fakat yılın en yoğun sezonu olduğu için, Angkor Wat ve adalar gibi yerler çok kalabalık olabilir. Yılın bu döneminde eğer Koh Rong ve Koh Rong Samloem adalarına veya populer tatil şehri Sihanoukville ‘ye gitmeyi planlıyorsanız mutlaka önceden otel rezervasyonlarınızı yaptırmalısınız. Yağışlı mevsim olan Mayıs-Ekim ayları arası deniz tatili için uygun zaman olmamakla birlikte, düşük sezon olduğundan dolayı, fiyatlar yoğun sezona kıyasla çok daha uygundur.  

Kamboçya ‘da Görülecek En Önemli 5 Yer


Kamboçya ‘da Gezilecek Yerler Listesi

1- Ölüm Tarlaları

Kamboçya’da görülmesi gereken yerlerin en başında Ölüm Tarlaları geliyor. 1975 yılında iktidara gelen Pol Pot liderliğindeki Kızıl Khmer rejimi, ütopik bir tarım ülkesi kurma çabalarına girişti. Şehirleri boşalttı, parayı kullanımdan kaldırdı, dine ve özel mülkiyete savaş açtı. Bu süreçte; okuma yazma bilen, iyi tahsil görmüş aydınlardan, saat takan, eli kalem tutan ya da yabancı dil bilen insanlar ağır işkencelere maruz kaldı. Kırsal bölgelere gönderilen insanlar tarlalarda çalışmaya zorlandı. 4 yıl içerisinde yaklaşık 2 milyon insan katledildi.

Bugün katledilen o insanların kafatasları , ”Ölüm Tarlaları” olarak bilinen Choeung Ek müzesinde sergileniyor

Ölüm Tarlalarına Nasıl Gidilir ?

Ölüm tarlaları ( The Killing Fields ), Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh ‘in yaklaşık 17 kilometre güneyinde bulunuyor. Ölüm tarlalarına, Phnom Penh ‘in merkezinden tuk tuk ile 40 dakika da ulaşabilirsiniz. Tuk tuk şöförleri gidiş dönüş yolculuk için, yaklaşık 15-20 dolar ücret istiyor fakat biraz pazarlık ile 10$ ödeyebilirsiniz. 

Bir diğer seçenek Phnom Penh Hop On Hop Off servis otobüsleri. Sizi kaldığınız otelden alıyor ve gezinin sonunda tekrar otelinize bırakıyorlar.

2 – Kep ‘i Ziyaret Edin

Bu şirin sahil kasabası,  Sihanoukville’in daha sakin bir versiyonu. Sihanoukville ‘de ki çılgın partilerden uzak, okyanusun kıyısında dinlenmek için güzel bir yer. Kep , biber yengeci ve boş plajları ile ün kazanmış bir kasaba. Birkaç gün kafa dinlemek için harika bir seçenek.

3 –  Bokor Milli Parkı

Uçsuz bucaksız yağmur ormanlarında yürüyüşe çıkmayı kim istemez ki?

Bokor Milli Parkı, Kampot eyaletinin en ilgi çekici yerlerinden biri.  Resmi adı Preah Monivong olan bu park ayrıca, Kamboçya’da,  Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) tarafından,” Kültür Mirası Parkı”’ unvanını alan iki milli parktan biri.

1500 km2’den fazla yağmur ormanını kapsayan milli park; Hint fili, leoparlar, Asya kara ayıları ve yüzlerce farklı kuş türünü içeren çok sayıda egzotik hayvana ev sahipliği yapıyor.

Park, birçok farklı hayvanın yanı sıra, Bokor Tepesi istasyonu ve Popokvil Şelalesi gibi yerleri ile,  gezginler için bol miktarda aktivite sunuyor. 

Bokor Hill İstasyonu, yaklaşık 1080 m yüksekliğinde bir tepe olan Phnom Bokor’un üzerinde yer alıyor. Açık günlerde, temiz havanın ve Kamboçya yemeklerinin tadını çıkarırken,tepeden şehir merkezini ve Tayland Körfezi’ni de izlemek mümkün.

Bokor Hill İstasyonu’nun yaklaşık 5 km kuzeydoğusunda bulunan Popokvil Şelalesi ise, doğal bir havuz ile ayrılmış iki katmanlı bir şelale ve kesinlikle görülmeye değer. 

Sihanoukville veya yakındaki Kampot şehrinden günübirlik turlara katılarak bu eşsiz doğa manzarasını keşfe çıkabilirsiniz.

Bokor Milli parkına giriş ücreti kişi başı 10 USD.

4. Prasat Preah Vihear

Kamboçya’yı ziyaret eden gözü kara gezginler için olmazsa olmaz bir yer Prasat Preah Vihear.  9.yy’dan kalma bir dağ tapınağı olan PPV…  Kamboçya ve Tayland arasında yıllardır ihtilaf konusu… Bölgeyi ziyaret etmek isterseniz, yol boyu sıklıkla askerler tarafından durdurulup üzerinizin aranacağını bilmelisiniz.

2008 yılında Unesco Dünya Mirası olarak kayıtlara geçen Prasat Preah Vihear , İkinci Dünya Savaşı sonunda oluşturulan  Tayland sınırına sadece 100 metre uzaklıkta.

5. Tonle Sap Gölünde Yüzen Köylerden Birini Ziyaret Edin

Bölgede seçim yapabileceğiniz 4 tane yüzen köy var. Bu köy evleri bambu direkler üzerine kurulmuş ve etfarta biblo, yiyecek gibi ürünler satan teknelerle çevrili. Chong Khneas, ülkedeki en çok ziyaret edilen yüzen köy.  Siem reap den alacağınız tur ile kişi başı 15 USD ödeyerek bu köyü keşfedebilirsiniz.

Gezebileceğiniz diğer yüzen köyler: Kampong Phluk , Kampong Khleang ve Mechrey.

6.  Koh Kong

Cardamom Dağı bölgesindeki Tayland sınırına yakın bir şehir olan Koh Kong, orman yürüyüşleri ve  beyaz kumsallı plajlarda dinlenmek için harika bir seçenek. Koh Kong adası, Güneydoğu Asya’nın en iyi plajına sahip yerlerinden biri olarak biliniyor. Geceyi adada geçirmek yasak, ancak  günübirlik geziler düzenleyen birçok firma var. Gündoğumundan  günbatımına… adaya ayak bastığınız andan itibaren çok iyi vakir geçireceğinizi garanti edebilirim.

7. Kampong Cham

Kamboçya’daki en büyük üçüncü şehir olmasına rağmen, çoğu gezgin Kampong Cham’ı gözden kaçırıyor.  Bu şehri ziyaret etmenin, eski Fransız sömürge yaşamının nasıl bir his olduğunu ve Kamboçya’yı gerçek anlamda tanımak için harika bir fırsat olacağını düşünüyorum. 

10. Kep’te Yoga ve Meditasyon Yapın

Uzun bir Asya seyahatindesiniz ve bir süre dinlenmeye ihtiyacınız var. Yoga ve Meditasyona da meraklısınız. Öyleyse Kep’deki Vagabond Tapınağı tam size göre… Konaklama, yemek, tam gün yoga ve meditasyon derslerinin dahil olduğu inanılmaz öğretmenlerden oluşan 5 günlük paketler 200 USD’den başlıyor.

Konaklama – Hostellerdeki paylaşımlı odaların gecelik fiyatı 4 USD civarından başlıyor. Hostel ve Guest House’ların özel oda fiyatları ise, ülkenin neresinde olduğunuza bağlı olarak genellikle gecelik 5-10 USD civarında. Çoğu hostel ücretsiz kahvaltı ve kablosuz internet bağlantısını ücretsiz sunuyor. Klimalı oda isterseniz bu fiyatlara 3-5 USD daha eklemelisiniz.

Airbnb, sadece belli başlı büyük şehirlerde mevcut ve fiyatlar ortak konaklama için gecelik yaklaşık 10 USD. Tüm odayı veya daireyi kiralamak isterseniz, gecelik 30 USD’ye  yakın bir bütçeyi gözden çıkartmanız gerekiyor.

Ortalama bir otel fiyatı (gecelik 25-75 dolar)  arasında değişiyor. 5 yıldızlı Lüks bir otel de konaklamak isterseniz, Phnom pehn, Siem reap gibi büyük şehirlerde gecelik fiyatlar, kalite ve konumuna göre 75 dolar ve üzerinde değişiyor.

Yiyecek – Kamboçya’da yemek inanılmaz ucuz. Yerel sokak tezgalarından öğün başına yaklaşık 1-2 dolara karnınızı doyurmanız mümkün. Ortalama bir lokantada 3-5 dolar, güzel bir restoranlarda ise  batı yemekleri kişi başı 5-15 dolar arasında değişiyor.

Başkent Phnom Penh’de  yaklaşık 8-10 dolar karşılığında, dünya standartlarında bir şeyler yiyebilirsiniz. 

Ulaşım – Minibüsler ile yerel şehir içi ulaşım fiyatları genellikle 1 doların altında fakat güvenlik nedeniyle kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Büyük şehirlerin hemen hemen her köşesinde tuk tuk bulabilirsiniz. Fiyat üzerinde mutlaka pazarlık yapın. Mesafeye bağlı olarak genellikle 5 dolardan fazla ödemeyin. Günlük olarak şöförlü bir tuk tuk kiralamak isterseniz, fiyatlar pazalık kabiliyetinize göre 15-20 dolar arasında değişiyor. Konaklama yaptığınız otelin resepsiyonundan talep etmeniz halinde size yardımcı olacaklardır.

Şehirlerarası  ulaşım için fiyatlar ülke genelinde 20 doların altında.  Siem Reap – Tayland sınırı otobüs bilet fiyatları 15 dolar. Siem Reap – Phnom Penh arası fiyat ise kişi başı 10 dolar civarında.

Aktiviteler – Angkor Wat’ı ziyaret etmeyi planlayanlıyorsanız, 1 günlük giriş ücreti 37 dolar. 3 günlük 67 dolar. Haftalık bilet fiyatı ise 72 dolar. 

Diğer turlar, yürüyüşler ve giriş ücretleri ise, etkinliğin uzunluğuna ve popülaritesine bağlı olarak 10-20 doları arasında değişiyor.

Kamboçya’yı ziyaret etmenin maliyeti nedir? Kamboçya seyahat etmek için çok ucuz bir ülke! Sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, günde yaklaşık 25 dolar civarı bütçeyle bu güzel ülkeyi rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu fiyat size; paylaşımlı oda (hatta bazı durumlarda özel hostel odası), sokak tezgahlarından yiyecekler, günde birkaç içecek, günlük turlar ve ülke çapında yerel ulaşım sağlayacaktır. 

Gezinizin biraz daha konfor içermesini istiyorsanız, günlük bütçenizi 40 dolara çıkartmanız sizi oldukça rahatlatacaktır. Günlük 40 dolar bütçeyle; klimalı bir otel odası, hoş bir restoranda yemek, istediğiniz kadar içecek, dilediğiniz turlara katılma imkanına sahip olabilirsiniz! 

Günde 65 dolar veya daha yüksek bir bütçeyle ise;  lüks zincir otellerde, apartman dairelerinde, tatil köylerinde kalabilir, birinci sınıf yemekler yiyebilir veya özel turlara katılabilirsiniz! 

Not: Kamboçya’nın yerel para birimi Riel’dir fakat ülke genelinde yoğun olarak Amerikan doları kullanılıyor. Gezerken satın aldığınız küçük şeyler için ödeme yapmadığınız sürece, yerel para birimini yanınızda taşımanıza gerek yok.

Kamboçya, Güneydoğu Asya’daki en ucuz ülkelerden biri. Yemek, konaklama ve ulaşım oldukca ucuz, ancak limitli bir bütçe ile seyahat ediyorsanız ve daha da az bütçeyle nasıl gezeceğinizi merak ediyorsanız, Kamboçya’da nasıl ekstra tasarruf yapabileceğinize dair birkaç ipucu:

Alkol kullanımını en aza indirin 

Tüm alkollü içecekler minimum bir dolardan başlıyor. Bazen yemeklerde  alınan aşırı alkol nedeniye limitinizi fazlasıyla aşmanız mümkün. Bu ülkenin size günde 20 ABD dolarından fazlaya mal olması gerekmiyor ama çok fazla içerim diyorsanız, ona göre extra bütçeyi gözden çıkartmalısınız.

Konaklama için pazarlık yapın

Gittiğiniz bölgede bir hafta veya daha uzun kalmayı planlıyorsanız, hostel ve guest houselarda extra indirim için pazarlık yapabilirsiniz.

Online rezervasyon yaptırmayın

Gideceğiniz yere ulaşmadan önce herhangi bir tur veya etkinlik rezervasyonu yapmayın. Turu satın alacağınız firmaya bizzat giderek pazarlık yaparsanız internetten aldığınız fiyatın çok daha altında bir fiyata anlaşabilirsiniz.

Sokak lezzetleri ile karnınızı doyurun.

Sokak tezgahlarından ucuz ve lezzetli yerel yemekler ile rahatlıkla karnınızı doyurabilirsiniz! Hafif atıştırmalıklar,  çorbalar ve erişte ile tamamlayacağınız bir öğün, bütçenizi minimumda tutacaktır! 

Pazarlık yapın ve yardım alın.

Türkiye’de olduğu gibi Kamboçya’da da pazarlık kültürü yaygın. Fakat siz ne kadar da pazarlık yaparsanız yapın asla bir ürünü gerçek yerel değeri üzerinden satın alamazsınız. Tavsiyem; Kamboçya ‘da tanıştığınız arkadaşlarınızdan rica edebilir ve alışverişe birlikte çıkabilirsiniz. 

Kamboçya’da konaklama,  Güneydoğu Asya standartlarına göre bile inanılmaz ucuz.

Kamboçya ‘ya gittiğinizde kalacak yer konusunda karar veremiyorsanız, önerdiğim yerlerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

Otobüsler ve minibüsler – Kamboçya’da seyahat etmenin en kolay ve en ucuz yolu otobüsle seyahat etmektir. Ayrıca çok iyi organize olmuş bir turist otobüsü sistemi var. Phnom Penh – Siem Reap otobüs bilet fiyatı tek yön 10 USD . Phnom Penh – Sihanoukville 10 USD.  Siem Reap – Sihanoukville gibi diğer rotalar, 15 USD

Taksiler ve tuk tuklar – Tuk tukları şehir için ulaşım için tercih edebilirsiniz.  

Taksiler ise, uzun mesafeli seyahatler için, 3-4 kişilik bir grubunuz varsa, iyi bir seçenek. 

Trenler – Her iki günde bir,  Poipet ile Phnom Penh arasında çalışan bir tren var ve Battambang Pursat’da durakları var. Biletler 5-7 dolara mal oluyor.

Feribot – Phnom Penh – Siem Reap veya  Siem Reap – Battambang arasında yolculuk yapmak isterseniz, karşılıklı seferler düzenleyen feribotlar mevcut.  Phnom Penh – Siem Reap arası feribot ile  6 saatlik sürüyor ve  fiyatı 7 dolardan başlıyor. Siem Reap ile Battambang arasında ise fiyatlar 6 dolar dan başlıyor. Feribot ile seyahat etmenin en büyük avantajı, harika bir manzara eşliğinde seyahatinizi gerçekleştirecek olmanız.

Kamboçya güvenli mi ?

Kamboçya, sırt çantasıyla seyahat etmek için inanılmaz derecede güvenli bir ülke. Yabancılara karşı saldırgan tutum çok nadir görülür. Turistlere karşı işlenen en yaygın suç türleri hırsızlık ve dolandırıcılık diyebiliriz. 

Kamboçya ‘da nasıl güvende kalınır? 

Kamboçya’da bilinen en meşhur dolandırıcılık taktikleri

Aşağıda anlattığım detaylara dikkat ettiğiniz sürece güvenli bir seyahat geçirmemeniz için hiçbir sebep yok.

1.) Kiraladığınız bir motorsikleti geri iade ettiğinizde kiralama yapan firma tarafından, bisikletlerine zarar verdiğinizi iddia ederek sizi suçlamaya çalışmalarıdır. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Tedbiri elden bırakmamak için kiralama yaptığınız anda motorsikletin mutlaka görüntülerini kamera ile kaydedin!

2.) İnsanlar oldukça iyi ve yardımsever. Bir Kamboçyalı tarafından başınızın belaya sokulma ihtimali oldukça zayıf. Size zarar verebilecek insanların sadece; alkol, uyuşturucu ve seks turizmi ile bağlantılı kişiler olduğunu bilmelisiniz . Bu tür şeylerden uzak durduğunuz sürece, kesinlikle güvende kalacaksınız.

3.) Kamboçya’da ki yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden bir diğeri, tuk tuk dolandırıcılığı. Belirli bir restoran, otel vb. için komisyon altında çalışan bir şoförle zaman zaman karşılaşabilirsiniz. Şöför, sizi gideceğiniz yerden çok daha uzaktdaki bir mesafedeki herhangi bir mağazaya  götürebilir ve belirli bir süre o mağazada kalmanız için ya da harcama yapmanız  için baskı uygulayabilir..

4.) Diğer bir dolandırıcılık türü; Pasaportunuzu kontrol etmek isteyen sahte veya kötü niyetli bir polis memuru size yaklaşabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız en yakın karakola gitmeyi talep edin. Eğer pasaportunuzu kaptırırsanız, geri alabilmek için uydurdukları bir bahane karşısında para talep edeceklerdir. O parayı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

İçgüdülerinize daima güven. Bir taksi şoförü size şüpheli görünüyorsa, taksiyi durdurun ve aşağı inin. Özellikle bayan olarak seyahat ediyorsanız ve oteliniz size şüpheli görünüyorsa, risk almayın ve gece konaklama yapmadan oradan ayrılın ve başka bir otele gidin.  Pasaportunuz ve kimliğiniz de dahil olmak üzere kişisel belgelerinizin kopyalarını alın. Seyahat planınızı sevdiklerinize iletin böylece nerede olduğunuzu bilsinler.

Sunabileceğim en önemli tavsiye ise seyahate başlamadan önce güvenilir bir firmadan  seyahat sigortası yaptırın. Seyahat sigortası sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallerden koruyacaktır. Şahsen geçmişte defalarca kullanmak zorunda kaldığımdan asla sigorta yaptırmadan bir yolculuğa çıkmıyorum..

2 YORUM

  1. İlk defa seyahat edecekleri bir ülke hakkında olumlu ve olumsuz görüşlerini ve tavsiyelerini bildirdiğin blog seyahat edenler için vazgeçilmez bir rehber niteliğinde.
    Emeğine ve eline sağlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz