MACHU PICCHU GEZİ REHBERİ

0
1221
Machu Picchu gezi rehberi

Machu Picchu, Unesco tarafından korunan ve Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak seçilen eşsiz güzellikte ve aynı zamanda birçok gizemi de içinde barındıran bir antik Kent. Machu Picchu ‘yu ilk gördüğünüzde, nefesiniz kesilecekmiş gibi hissedebilirsiniz. Günümüzden 600 yıl önce,  onca taşı ve kayayı nasıl dağın tepesine taşımışlar, böylesine muhteşem bir şehri nasıl inşaa etmişler… o zamanın koşullarında hayat bulmuş böylesine devasa bir projeyi hayal etmek dahi mümkün değil.. Zaten bu sorunun cevabını kimse bilmiyor; yapılan hiçbir açıklama ise yeterli değil. Orada durup düşünüyorsunuz sadece.

Machu Picchu bugün, Güney Amerika’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yer konumunda. Ayrıca seyahat etmeyi seven her gezgin içinde, gidip görmek istediği yerlerin en başında geliyor…

2017 yılında Machu Picchu’yu ilk ziyaretimde karşılaştığım manzara, bir rüyanın parçasıydı sanki – bulutların üstünde asılı duran destansı bir antik şehir. Dört gün boyunca İnka Yolu’nu yürüdükten sonra Machu Picchu’nun nefes kesen manzarasıyla karşılaşmam o ana kadar ki tüm yorgunluğumu bir an da götürmüştü… Bu muhteşem antik kent, gerçek olanın insanın hayal gücünü genelde aştığı, az sayıdaki yerlerden biri.

Machu Picchu Tarihi

Peru’nun kayalık ve ıssız bir kesiminde, İnkalı hükümdar Pachacutec Yupanqui tarafından 15.yy da inşa ettirilen devasa antik kent Machu Picchu ‘nun bilim dünyasınca keşfi, coğrafyacı Hiram Bingham’ın 1911’de buraya gelmesiyle gerçekleşmiş.

İnşaası tamamlandıktan kısa bir süre sonra yayılan çiçek hastalığı salgını nedeniyle şehir terkedilmek zorunda kalınmış.

Yerel halktan bazılarının bilgisine rağmen 1532’de İspanyollar bu toprakları ele geçirdiğinde terk edildiği için, İspanyol sömürgeciler asla bu antik kenti öğrenememişler. 

Günümüzde, Macchu Picchu‘nun İnka aristokrasisinin seçkin üyeleri için bir sığınak olarak inşa edildiği görüşü hakim. Fakat İnkalar yazı kullanmadığı için, Machu Picchu antik kentinin neden yapıldığına dair kesin bir kayıt mevcut değil. İnsanda merak uyandıran bir bilmece bu: İnkalar, daha önce çok az kişinin yaşayabilmiş olduğu bölgede bir şehir inşa etmek için olağanüstü çaba sarf etmişler. 

Machu Picchu Giriş Bileti

Temmuz 2011’de  Unesco’nun Peru hükümeti ile aldığı ortak karar neticesinde, Machu Picchu’nun ziyaretçi sayısı günde 2.500 ile sınırlandırıldı. Bu durumda Machu Picchu seyahatinizi planlarken ilk adım Machu Picchu İnka harabelerine giriş biletlerinizi satın almak olmalı. Uçuşunuzu, otelinizi ya da başka bir şeyi rezerve etmeden önce Machu Picchu’ya giriş biletlerinizi mutlaka önceden almalısınız! Aksi halde, günlerce hatta bazen haftalarca beklemek zorunda kalabilirsiniz…

Machu Picchu antik kentine giriş biletinizi buradan alabilirsiniz.

Machu Picchu ‘ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu

Machu Picchu antik kentine ulaşmak için ilk olarak Eski İnka imparatorluğun başkenti olan Cusco‘ya gitmeniz gerekiyor. ( Cusco’ya nasıl gidileceği ile ilgili yazımın devamında ayrıntılı bir rehber bulacaksınız.) 3400 mt yükseklikte konumlanmış Cusco şehri Machu Picchu için ana erişim noktası.

Cusco’ya geldiğinizde, Machu Picchu’ya en yakın yerleşim yeri olan Aguas Calientes kasabasına ulaşmanız gerekiyor. Cusco – Aguas Calientes arası mesafe yaklaşık 80 kilometre. Cusco ‘dan Aguas Calientes kasabasına, otobüs, tren veya trekking rotalarından birini tercih ederek ulaşabilirsiniz. 

Cusco ‘dan Aguas Calientes’e gitmek için üç farklı seçenek mevcut:

  1. Cusco – Hidroelectrica arası otobüs + Tren veya 3 saatlik yürüyüş.
  2. Cusco – Aguas Calientes arası direkt hat çalışan PeruRail ile tren yolculuğu veya  Cusco ‘dan Ollantaytambo aktarmalı IncaRail  ile Tren yolculuğu.  
  3. Inca Trail veya Salkantay Trail gibi dünyaca ünlü Trekking rotalarından birine katılalarak 2 ila 5 gün arası trekking.

1.) Otobüs ile Machu Picchu’ya Ulaşım

Eğer kısıtlı bir bütçeyle seyahat ediyorsanız, Cusco‘dan Machu Picchu‘ya en yakın kasaba olan Aguas Calientes‘e ulaşmanızın en hesaplı yolu otobüs yolculuğu. Bilet fiyatları tek yön için 12-15 $ arasında değişiyor ve seferler sadece sabah 07:00 – 08:00 arasında yapılıyor.

Fakat bu yolculuğu tercih edecekseniz 7 saatlik otobüs yolculuğuna ilaveten 3 saatlik bir de yürüyüş yapmanız gerekecek! 

Aguas Calientes’e araçla direkt ulaşım olmadığından otobüs seferleri Cusco – Hidroelectrica arası yapılıyor. Hidroelectrica – Aguas Calientes arası düzenli tren seferi mevcut fakat Peru vatandaşlarına 1 dolar olan tren ücreti turistler için gidiş-dönüş 28$. Yani ya 28 doları ödemeyi göze alacaksınız, ya da geri kalan 14Km’lik yolu tren raylarını takip ederek 3 saatlik bir yürüyüşle tamamlayacaksınız. Bu arada tren biletleri gidiş dönüş satılıyor ve tek yön alamıyorsunuz! Sonuç olarak önünüzde iki seçenek var.

Seçenek 1: Gidiş dönüş Otobüs + Tren =  Yolculuk 8 saat – ücret 52$. 

Seçenek 2: Gidiş dönüş Otobüs + 28 Km yürüyüş = Yolculuk 11 saat – ücret 28$.

Karar size kalmış fakat benim tavsiyem:  Eğer trekking yapmayı seviyorsanız ve kendinizde o enerjiyi hissediyorsanız tren yerine yürüyüşü tercih edin. Yol çok keyifli ve aynı yolu sizinle beraber yürüyen yüzlerce turist olacak. Dağları, nehirleri, ağaçları seyrederek ve diğer gezginlerle sohbet ederek yolun nasıl bittiğini anlamayacaksınız!

Cusco – Hidroelectrica arası otobüs biletinizi yerel bir firmadan satın almak yerine çok daha ucuza Redbus.Pe ‘den alabilirsiniz.


2) Cusco – Aguas Calientes Tren Yolculuğu

Cusco – Machu Picchu arası Tren rotası

Kısıtlı zamanı olan gezginler için Cusco’dan Aguas Calientes’e seyahat etmenin en hızlı ve konforlu yolu kesinlikle trenle yolculuğu. Birince seçenekte  11 saatte tamamlayacağınız yolculuk tren ile 3 saat 20 dakikaya iniyor. 

Cusco ‘da tren seferi yapan  PeruRail ve Inca Rail adında iki farklı firma var. Rezervasyon yaparken bu iki firma arasından seçim yapabilirsiniz. Her iki firmanın da farklı bütçelere hitap eden 3 farklı sınıfta bileti bulunuyor. Bilet fiyatları yoğun sezonlarda ve günün vaktine göre değişiklik gösterebiliyor.

PeruRail: PeruRail’in trenleri Cusco merkeze 20 dakika uzaklıkta bulunan Poray İstasyonundan hareket ediyor. Poray İstasyonu’na ulaşmak için taksi ya da tur şirketlerinden rezervasyon ayarlamanız gerekiyor. Cusco’dan Poray istasyonuna 10-15 $ arası bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

IncaRail: IncaRail’in trenleri Cusco’ya 2 saat uzaklıktaki Ollantaytambo ‘dan hareket ediyor. Cusco – Ollantaytambo arası Minivan ile ulaşım hizmeti bilet fiyatlarına dahil. 

Her iki tren operatörü de aynı demir yolu hattını paylaşıyor. Tren, Urubamba Nehri boyunca ilerlerken muhteşem dağ manzaralarının tadını çıkartabilir ve bolca fotoğraf çekebilirsiniz.


PeruRail – The Expedition

Expedition treni,  sırtçantalı gezginler ve düşük bütçeli turistler için en uygun seçenek.

Trenin tüm vagonları yarı cam tavandan oluşuyor. Yol boyunca manzarayı seyrederek keyifli yolculuk yapabiliyorsunuz.

Expedition treni günde 3 sefer düzenleniyor. Fiyatlar tek yön için 50-85 dolar arasında değişiklik gösteriyor.


PeruRail – Vistadome

Vistadome treni fiyat olarak Expedition’dan 10-20 dolar arası daha yüksek. Fakat iki tren arasında çok büyük bir fark yok. Vistadome’un pencereleri biraz daha büyük ve koltuklar daha geniş. Atıştırmalık sandviçler ve sıcak içeceklerde fiyata dahil. 

Karar sizin fakat expedition ile Vistadome arasında kararsız kalırsanız, Expedition’u seçin derim. Gidiş dönüş 20-40 dolar arası para cebinizde kalmış olur. 


PeruRail – Hiram Bingham

Hiram Bingham ekspresi, dünya üzerinde görüp görebileceğiniz en lüks trenlerden biri olarak hizmet veriyor. Sabahın sersemliğini üzerinizden atabilmeniz için müzik eşliğinde özel karşılama programları, Peru ve dünya mutfağından oluşan gurme yemekleri, çeşitli şarap ve kokteylleri ve yol boyu canlı müzik performanslarıyla sizi unutulmaz anlar yaşatıyor…  Bu ultra lüks tren, dekorasyonu ve pulman koltuklarıyla 1920’lerin havasını yansıtıyor. 

Hiram Bingham treninin Cusco’dan günde sadece tek bir seferi var ve kalkış saati 09:05. Yolculuk 3 saat 20 dakika sürüyor. Tek yön ücreti 495$ – 600 $ arasında değişiyor. Fiyata tüm otobüs bağlantıları, Machu Picchu’ya rehberli tur ve giriş bileti de dahil. Yolculuğun sonunda bir de çanta hediye ediyorlar…

Machu Picchu’ya Hiram Bingham treni ile seyahat etmeye karar verirseniz biletlerinizi erkenden almalısınız. Özellikle sezon dönemlerinde, yüksek fiyatlarına rağmen trende boş yer bulmak zor olabiliyor.


IncaRail – Voyager

IncaRail Voyager, Panoramik pencereleri, katlanır masaları, atıştırmalıkları, çeşitli sıcak ve soğuk içecek servisleri ile keyifli bir yolculuk geçirmeniz için her ayrıntıyı düşünmüş. Bilet fiyatı tek yön için 70-90 dolar arasında değişiyor. 

Voyager treninin, Cusco ‘dan minivan ile Ollantaytambo aktarmalı  olarak Aguas Caliantes’e günde 3 seferi bulunuyor: 04:10 – 08:30 ve 16:15. 

Aynı fiyata PeruRail ile direkt Aguas Calientes’e gitmek varken bu treni seçmek için ya PeruRail’de yer bulamamış olmanız lazım, ya da buralara kadar gelmişken bir de Ollantaytambo ‘yu göreyim demeniz lazım.. Yoksa pek akıl işi değil..


IncaRail – 360 Derece

Hepimiz hayatta bir defa gidebileceğimiz yerlere, daima unutulmaz deneyimler yaşama ümidi ile yola çıkarız. Machu Picchu’da bence bu yerlerin başında geliyor… Eğer sizde bu yolculukta lüks bir seyahat deneyimi yaşamak ve yol boyu manzarayı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız ve Hiram Bingham treni bütçenizi aşıyorsa, IncaRail 360 tam size göre bir seçenek olacak. 

IncaRail 360 2018 yılında hizmete başlayan yeni bir tren. Büyük panoramik camlı vagonları, koltuklarda usb cihazlarınızı şarj için soketler bazı güzel özellikleri.  Fakat 360’ın en belirgin özelliği,  merkezinde açık hava gözlem vagonu bulunması.  İstediğiniz an açık hava gözlem vagonuna çıkıp dağ havasını ciğerlerinize çekebilir ve en güzel manzara fotoğraflarını çekme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

IncaRail – 360 Derece treninin tek yön ücreti 95$. Fiyata sıcak ve soğuk içecekler ve kahvaltı kutusu dahil.  

360’ın Cusco’dan Aguas Caliantes’e Ollantaytambo aktarmalı günde 3 seferi bulunuyor. Tren Kalkış saatleri: 05:00 – 08:50 ve 09:55. (dönemsel olarak değişiklik gösterebilir)

Fotoğraf merakı olan ve Hiram Bingham trenine bütçesi olmayan tüm gezginler için kesinlikle tercih edilmesi gereken tren!!! 


IncaRail – First Class

360 treninden daha geniş ve konforlu deri koltuklarla donatılan First Class treninde,  bar, yemek masaları, canlı müzik, gurme lezzetler ve sınırsız içecek bulunuyor. IncaRail First Class’ın tek yön ücreti 220 $. Fiyata Machu Picchu’ya giriş bileti dahil.

Önemli:  IncaRail’in First Class treni, Cusco’ya 2 saat uzaklıkta bulunan Ollantaytambo‘dan hareket ediyor. Cusco – Ollantaytambo arası MiniVan ile ulaşım hizmeti bilet fiyatına dahil…

08:40 Cusco → 10:40 Ollantaytambo (MiniVan).

11:15 Ollantaytambo → 12:41 Machu Picchu Pueblo (Tren).


3.) Cusco – Machu Picchu arası Trekking Yolu

Inca Trail Trek – İnka Yolu Yürüyüşü

Inca Trail, dünyanın en bilinen ve merak edilen antik rotalarından biri olarak kabul ediliyor. İnkalar’dan bu yana kullanılan, son derece zengin bir tarihi geçmişe sahip köklü bir parkur olan IncaTrail, günde yaklaşık 12 km yürüyerek 4 gün 3 gecede tamamlanıyor. Rotanın toplam uzunluğu 42 km. Bu rotanın en önemli özelliği halen ağırlıklı olarak İnkalar’ın inşa ettiği orijinal yapıyı kapsıyor olması. 

UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ne kabul edildiği 2007 yılından beri, Machu Picchu sit alanında yüksek koruma önlemleri alınmış durumda. Bu önlemler gereği Inca Trail turlarının günlük 500 kişi kapasite sınırı bulunuyor. Bu 500 kişilik kotanın yaklaşık olarak yarısı rehber ve taşıyıcılardan oluşuyor. (Rehberlerin yanı sıra, zorlu tırmanışlar sırasında valizler gibi bütün ağır yükleri taşıyan, “porter” denilen taşıyıcılar size eşlik ediyor.) Dolayısıyla turların kotaları çok çabuk doluyor ve yer bulmak için planlanan gezi tarihinden en az 5-6 ay önce tur kaydını yaptırmak gerekiyor. 

Özellikle Mayıs-Eylül ayları en yoğun sezon. Bu tarihlerde fiyatlar diğer aylardan %20 -30 arası daha yüksek.  Şiddetli yağışlar nedeniyle Şubat ayında ise bu yol trekkinge kapalı.

IncaTrail’in 2 gün 1 gece olan opsiyonu da mevcut. Çocuklu aileler ve kısıtlı zamanı olanlar için iyi bir alternatif. Kısa parkurun toplam uzunluğu 16 Km. 

Salkantay Trail Trek – Salkantay Yolu Yürüyüşü

Salkantay Trail, Klasik Inca Trail’e alternatif en popüler ikinci yürüyüş rotası. Bu rota 74 Km yürüyüş ile 5 gün sürüyor ve ilk 2 günü yüksek irtifada geçiyor. Yol boyunca, yemyeşil vadilerden, karla kaplı buzullardan ve bulutların kapladığı ormanlardan geçerek Machu Picchu’ya ulaşıyorsunuz. 

Inca Trail’in aksine, yollar daha sakin olduğundan, geyik, çinçilla ve gözlüklü ayılar gibi yaban hayvanlarını görme fırsatınız oluyor. National Geographic Adventure Magazine, Salkantay’ı dünyadaki en İyi 25 Trekking rotasından biri olarak seçmiş.

Salkanay, Inca Trail’in iki katı uzunlukta olmasına rağmen nispeten daha kolay bir yol ve en önemlisi izin sınırlaması yok. Ayrıca İşin macera boyutunu biraz artırmak isterseniz, Cusco’da kaldığınız otel veya hostel’de tanıştığınız sırtçantalı gezginlerle birlikte organize olup,  bu yolu tur almadan kendinizde yapabilirsiniz…

Yürüyüş Cusco’dan birkaç saat uzaklıktaki Mollepata/Markocasa veya Soraypampa’dan başlayıp, Aguas Calientes kasabasında sonlanıyor. Aguas Calientes’den Machu Picchu’ya ise diğer turistler gibi yürüyerek veya otobüs ile ulaşıp herkesin kullandığı giriş kapısından girmeniz gerekiyor.

Son olarak, Salkantay Trail, Inca Trail’den %40-50 oranında daha hesaplı. Tur fiyatları, seçeceğiniz tur firmasına, hizmet kalitesine ve en önemlisi gidiş tarihinize göre farklılıklar gösteriyor.

Her iki rota içinde farklı fiyat aralıklarında turlar bulabilirsiniz fakat tur araştırmanızı tamamladığınızda, satın alma işlemine geçmeden evvel, GetYourGuide ‘dan da fiyat ve içerik araştırması yapmanızı öneriyorum.Getyourguide’ da ki fiyatlar çoğu zaman lokal firmaların verdiği fiyatın altında oluyor. 

Ayrıca bu siteden yapacağınız olumsuz yorumlardan çekinen firmalar, size daha da bir ayrıcalıklı davranıyorlar… 

Machu Picchu Nerede ?

Machu Picchu, Güney Amerika kıtasında Peru’nun Cusco şehrine 80 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden 2,400mt yüksekliktedir. En yakın kasaba, tren veya yürüyüşle ulaşabileceğiniz Aguas Calientes. Eğer Cusco’dan Machu Picchu’ya otobüs ile gelmek isterseniz, Aguas Calientes’e 14 km uzaklıktaki Hidro Electrica’da inmeniz gerekiyor. Hidro Electrica – Aguas Calientes arasında araçların ilerleyebileceği bir yol bulunmadığından dolayı geri kalan 14 km’lik mesafeyi yürüyerek tamamlamanız gerekiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz