Home Brezilya Rio De Janeiro Rio Karnavalı | Nedir ?| Ne zaman ve Nerede Düzenlenir ?

Rio Karnavalı | Nedir ?| Ne zaman ve Nerede Düzenlenir ?

0
6853
Rio Karnavalı

Brezilya dünyanın en iyi karnavalına sahiptir: Karnaval tarihleri her yıl dini takvime bağlı olarak değişiklik göstermekte.

Kutlamalar Paskalya’dan önce gelen Büyük Perhiz süresinin ilk çarşambasından önceki cuma akşamı başlar ve genellikle çarşamba sona ermekle birlikte, haftaya da yayılabilir. Karnaval Brezilya’nın heryerinde büyük coşkuyla kutlanır.

Rio Karnavalı Ne zaman?

  • 21 – 26 Şubat 2020
  • 12 – 17 Şubat 2021
  • 25 şubat – 02 Mart 2022
  • 17 – 22 Şubat 2023

Rio De Janeiro

Rio karnavalı her mahallede çeşitli boyutlardaki yerel gruplar ile geleneksel olarak sokaklarda kutlanır. Bazen Copacabana ve Ipanema plajlarında mahşeri kalabalıklarla kutlamalar devam eder. Bu kutlamalar ücretsizdir ve isteyen herkez katılabilir.

Samba okullarının geçit töreni yaptığı başlıca gösteriler pazar ve pazartesi akşamları Rio de Janeiro’daki Sambodromo’da gerçekleşir. Sonraki cumartesi günü ise kazananların geçit töreni düzenlenir. Geçit törenleri için düzenlenen biletler yıl sonuna doğru satışa çıkartılır, ve çok talep olduğundan, önceden ayrılmalıdır. Fiyatlar 160 Euro civarından başlar ve güvenilir tur operatörleri aracılığıyla yer ayırtılabilir.

Salvador

İki önemli olayın gerçekleştiği sokak partisi: Trios Eletricos ve Blocos Afro geçit törenleri.

Trio eletrico, üzerinde bir bandonun müzik çaldığı, yüksek güçlü ses sistemi ile donatılmış, şehir merkezi veya plaj boyunca çok yavaş bir şekilde geçiş yapan bir kamyondur. Başlangıçta 1950’lerin Bahiası’nda küçük kalabalıklar için üç müzisyen bulunurmuş.

Eğlence düşkünleri Trio Eletrico ile birlikte dans eder ve şarkı söylerler. Trio’lar bloco’nun çekirdeğini oluşturur. Güvenlik güçleri tarafından korunan kordon içindeki Bloca’ya (geçit töreni) katılmak ücretli ve bilet karşılığında bir abada (genellikle tişört ve şort) veriliyor.

Kutlamaya kordon dışından katılanlara pipoca (patlamış mısır) adı verilir. Katılımcılar ayrca geçit güzargahı üzerinde camarote’lar (özel VIP alanlar) kiralayarak buradan şovu izleyebilir veya istedikleri zaman buradan törene katılabilirler.

Blocos Afro’nun kökenleri Afrika gelenekleri ve müziğine dayanır, örneğin afoxe’ye. Ritim ve kostümler genellikle Afrika’dan esinlenir; en popülerleri Olodum, Ile Aiye ve Ara Ketu’dur. 1949’da Mahatma Gandi’den esinlenilerek kurulan Afoxe Filhos de Gandy (Afoxe Gandi’nin oğulları) grubu Salvador’un en büyük ve en tanınmış Karnaval atraksiyonudur.

Recife

Kutlamalar yerel halkın Karnaval hazırlıklarına başladığı aralık ayında başlar. Maracatu, frevo ve samba gibi Brezilya ritimleri ve yerel ritimler çalınır. Cumartesi sabahı erken saatlerde Recife’nin tarihi merkezinde, 1.5 milyon kişinin katıldığı Galo da Madrugada partisi ile açılış yapılır. 30 Trios Eletricos ve çok sayıda grup 4 kilometre uzunluğundaki sokaklar boyunca, frevo müziği eşliğinde partiyi canlandırır. Soytarılar (troças), maracatu’lar, samba okulları, caboclinho’lar gibi folklorcüler ve riayetsiz maskeli papangu’lar (manyok lapası yiyiciler) geçit törenini çekici kılan ayrıntılar.

Olinda

Recife’ye çok yakın bir dünya tarih mirası şehri olan Olinda’da, herkese açık çok popüler bir Karnaval düzenlenir. Çeşitli büyüklüklerdeki yerel bloco’lar her an ve her yerde rastgele çalıp oynamaya başlarlar. Devasa kuklaları ve geleneksel şarkıları ile daha büyük ve daha eski bloco’lar, Olinda’nın dar sokaklarında kitleyi esir alırlar.

Sao Paulo

En önemli etkinlik cuma ve cumartesi akşamları Anhembi Sambodrome’unda düzenlenen yerel Samba Okulları’nın geçit törenidir. Eğlence tutkunları sokakta ve kulüplerde kutlamaya katılırlar.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here