Home Amerika ABD Route 66 Yol Gezisi Planlama Rehberi

Route 66 Yol Gezisi Planlama Rehberi

0
5170
route 66

Route 66 ‘da araba kullanmak, macera  arayan seyahat tutkunları için gerçekten vazgeçilmez bir rota. Dünyanın en tanınmış tarihi otoyolu Route66, Şikago İllinoiz’den başlayıp 2400 mil ve 8 farklı eyaletten geçerek Kaliforniya eyaletinin en büyük şehri Los Angeles, Santa Monica’da sona eriyor.

Tarihi yol, 1926’da Route 66 olarak adlandırıldığında her kesimden insanları bir araya getiren önemli bir otoyol olmuş. Sonrasında ise Ortabatıdan Büyük Kanyon ve Disneyland’a tatile çıkan pek çok sayısız aileyi ağırlamış. Bu şekilde seyahet eden Amerikalıların sayısı arttıkça Route 66’da yol kenarı kültürü moteller, dinlenme merkezleri, benzin istasyonları ve turistik mekanlarla gittikçe artan bir nüfusa hitap ederek gelişmiş.

John Steinbeck, Route 66’yı 1930’larki büyük buhrandan çıkmaya çalışan insanlar için “the mother road, the road of flight” olarak isimlendirmiş.

Route 66 Nedir ?

Route 66, Amerika Birleşik Devletleri’nde tarihi bir otoyoldur.  Chicago – Illinois‘den başlayıp 8 eyalet geçerek 2,400 mil (3900 km) Santa Monica, Kaliforniya‘da son bulur.


Route 66 Hangi Eyaletlerden Geçiyor?

Route66’nın doğudan batıya doğru geçtiği eyaletler; Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico, Arizona ve California.


Route 66 Tarihi

Route 66’nın tarihi 100 yıldan fazla olmasına rağmen hikayesi oldukça kısa. 1926’da Federal karayolu sistemi Chicago’dan Santa Monica’ya giden rotayı Route 66 olarak belirlemiş.

Bu rota, önceden var olan bir dizi yoldu ve Route 66’nın oluşturulması eyalet ve bölge sınırlarını aşan yolları belirleyip, tabelandırmak içindi. Bu sayede rota 1938 yılına kadar tamamen belirlenmiş ve Ortabatı ile Batı kıyısı arasında en çok seyahat edilen rota haline gelmiş.

Route 66 yıllar içinde Bunionb Derbisi’ne katılan insanlardan, daha iyi bir yaşam için Kaliforniya’ya giden Dust Bowl göçmenlerine… İkinci Dünya Savaşına katılmak için kasabalarından büyükşehirlere otostop yapan askerlerden, Büyük Kanyon – Disneyland gibi yerleri ziyaret etmek isteyen tatilcilere… Onbinlerce kişi tarafından yoğun bir şekilde kullanılmış. Şuan ki Route66 kültürünün simgesi olan moteller, lokantalar, benzin istasyonları, araba tamir atölyeleri ise 1950 ve 60’lı yıllarda yaygınlaşmış.

Sonraki yıllarda, eyaletler arası A noktasından B noktasına kadar insanların mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde ulaştırılması için Route 66’nın yanında kurulan küçük kasaba ve şehirlerin birçoğunu baypass eden eyaletler arası  I-40 otoyolu inşaasıyla beraber, bu güzergâhın büyük kısmındaki küçük işletmeler. (ülkenin dört bir yanında yaptıkları gibi) önemli ölçüde acı çekmişler.
1985’te ise Route 66 resmi olarak hizmet dışı bırakılarak yol tabelası kaldırılmış. Bugün bir dizi savunucu grup, yol boyunca bu meşhur güzergâhın tarihini, kalan kaldırımlarını ve yerel işletmelerini korumaya çalışmaktadır.
Savunucu grupların çabaları, Hükümet fonları ve ”Arabalar” gibi filmlerderki gösterimlerin sayesinde, Route 66 turizmi ve yabancıların ilgisi giderek arttı. Ancak bu çabalara rağmen, Dünya Anıtlar Fonu, Route 66’yı 2008’de tehlike altındaki alanları izleme listesine ekledi.

Route 66 Yolculuğu için En Uygun Zaman

Route 66 yolunda seyahat etmek için en uygun zaman olarak, çoğu insan Mayıs başı ile Eylül ayı arasını tercih etmektedir. Bunun nedeni, bu ayların genellikle hava koşullarının iyi olması ve yaz tatili dönemlerinin bu aylara denk gelmesindendir.. Bu dönemde pek çok gezip görülecek turistlik merkezi açık olarak bulabilirsiniz.

Route 66’nın zorluklarından biri geniş bir alana yayılan çöller, ovalar, dağlar, çayırlar ve altı iklim zonu (çölden, akdeniz ve alpin iklimlerine kadar) arasında geçiş yapmaktır. Bundan dolayı kışın kasım ayının ortasından şubatın ortasına kadar Route 66 yolundan uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü rotanın büyük bölümünde havalar soğuk. Dağ yolları kar ile kapanıyor, Şikago’da Batı eyalatleri’nde (Kaliforniya, Arizona, New Mexico) soğuk rüzgarlar oluyor. Soğuk hava şartları ve potansiyel yol koşullarına ek olarak, daha küçük Route 66 güzergahlarının birçoğu (ve daha büyük olanların bazıları) kış aylarında kapanıyor ya da kış yolculuklarında rotaların en iyi şekilde kullanmasını zorlaştırıyor.

Bazı kişiler yüksek sıcaklık, nem, kalabalık ve yüksek fiyatlar nedeniyle Temmuz ve Ağustos aylarında Route 66’nın kullanılmasından kaçınılması gerektiğini savunur. Biz aslında en yüksek çöl sıcaklıklarına rağmen (40 derece üzeri) seyahatimizi nem ve yağmurla birlikte Temmuz/Ağustos aylarında yaptık ama yolumuz süresince turist kalabalığı, motellerde yer sıkıntısı yaşamadık. Çok az insan eski rotadan Route 66 ’yı boydan boya geçtiği için fazla kalabalık olmuyor..

En yoğun bölüm muhtemelen Arizona’daki Topock, Arizona ve Williams, Arizona arasındaki bölüm. Bu nedenle bu bölümde tafiğin yavaş ve kalabalık olmasını beklerdim.

İyi hava koşulları isteyenler için kalabalıktan ve yüksek çöl sıcaklıklarından kaçınmak isteyenlere, Mayıs, Eylül, Eylül veya Ekim başında başlayabiliriz.

Tabii ki, Route 66’da araba kullanmak için en uygun zaman, mevcut ve müsait olan zamanınızdır. Ancak daha az uygun olan bir zamanda yola çıkmanız gerekiyorsa, sadece hazırlıklı olun ve esnek olun. Route 66’da yola çıkmayı düşünürseniz, bir dizi sıcaklık ve iklimi yaşayacağınız beklentisiyle plan yapın. Seyahatiniz sırasında, her gün hava koşullarını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Yol boyunca;  kar, dolu fırtınaları, toprak kaymaları, kasırgalar, fırtınalar, sel ve toz fırtınalarına yakalanmanızın mümkün olacağını unutmayın!

Route 66 Yolu Boyunca Neler Göreceksiniz ?

Route 66 yolu 8 eyalet boyunca; çöller, dağlar, tarım arazileri, büyük metropol şehirleri ve küçük kasabalardan geçmektedir. Yol boyunca çok çeşitli simgesel yapıları, manzaraları, parkları, su yolları ve kültürel mekanları gezmek mümkün.

Amerika’nın otantik kasabalarında dolaşmak, yerel lokantalarında yemek yemek ve filmlerde gördüğünüz o meşhur benzinlik üstü motellerde konaklamak, unutulmayacak bir deneyim yaşamanıza sebep olacak.

Rota boyunca görülecek en ikonik şeylerden bazıları, bu yol boyunca sayısız yol kenarı kafe, motel, benzin istasyonu ve turistik mekanların binaları ve tabelaları. Asıl orijinal işletmelerin büyük bir kısmı artık faaliyette değil, ancak birçok yerde aynı lokantada yemek yiyebiliyor, aynı motor kortta uyuyabiliyor ve 1950’lerde Route 66’yı gezenlerle aynı mağarada rehberli bir tur yapabiliyorsunuz.

Arabada vakit geçirmek, klasik bir lokantada hamburger ve dondurma yemek, eğlenceli bir klasik turist kampını ziyaret etmek ve basit ama temiz bir aile tarafından işletilen motelde konaklamak, Route 66 yolculuğunun en ayırt edici özellikleri.

Route 66’nın kullanımını desteklemek için yapılan işlerin çoğu,  ardında turistlerin gezip görmek istediği yer haline gelen ve dikkat çeken yıkılmış binalar, karanlık neon tabelalar, harabeye dönmüş moteller ve hayalet kasabalar bıraktı. Mojave Çölü, Painted Çölü, the Petrified Ormanı, Meramac Caverns, ve Mississippi Nehri gibi pek çok doğal güzellik bu yol üzerindedir ve bu yol üzerindeki patikalar sizi Büyük Kanyon gibi daha bir çok doğa harikasına ulaştırır…

Gezip görülecek diğer popüler yerler arasında; klasik arabalar, eski köprüler, ilginç yol kenarı heykelleri ve sanat enstalasyonları, restore edilmiş eski benzin istasyonları, arabayla sinema salonları, boyalı duvar resimleri, Eski Batı gösterileri, eski şehir tiyatroları ve tarihi tren yolları sayılabilir.

Önemli heykeller arasında dev bir mavi balina, dinozorlar, soda şişesi, dev kovboy, büyük bir haç, dünyanın en büyük beton totem direği olan ünlü dökme kalıp heykel erkekler ve dünyanın en büyük sallanan sandalyesi yer alıyor. Ayrıca yol boyunca bir dizi Route 66 müzesi (çoğu eyalette en az bir tane var) ve diğer özel müzeler de mevcut.

Tabi, seyahatinizi istediğiniz gibi planlayarak;  Las Vegas, Büyük Kanyon, Disneyland gibi  ilginizi çeken turistik yerleri görmek için ara sıra Route 66’nın rotasından çıkabilirsiniz.

Route 66 Başlangıç ve Bitiş Yerleri

Chicago, IL – Başlangıç ve Bitiş:

Chicago’da, Route 66 için resmi başlangıç ve bitiş noktaları, zamanla değiştikçe biraz kafa karıştırıcı hale geldi.

  • Yolculuğa Chicago’dan başlayacaksanız:  Michigan Bulvarı’ndaki Jackson Blvd’den veya Lake Shore Drive’daki Jackson Blvd’de gitmelisiniz. Ancak mevcut Route 66 başlangıç işareti Michigan Caddesi’ndeki Adams Caddesi’nde yer alıyor.
  • Yolu Chicago’da biten sürücüler için bitiş noktası: Jackson Blvd ve Michigan Bulvarı’nın kesişim noktası olarak işaretlenmiştir. Route 66 işaretlerinden herhangi birinin fotoğrafını çekmek için, park edip uygun bir yer bulmanız gerekiyor. İşaretler vandalizm ve çalınmalarını önlemek için uzun direklere (bir otobüs durağının yanında) yerleştirilmiş, bu nedenle fotoğraf çekmeniz biraz zorlayıcı olabilir.

Santa Monica, LA – Başlangıç ve Bitiş:

Başlangıç veya bitiş noktası Santa Monica’daki Lincoln Bulvarı ve Olimpiyat Bulvarı’nın kesişim noktasıdır. Ancak Route 66’nın burada pek bir belirginliği yoktur. Daha etkileyici bir başlangıç veya bitiş tecrübe etmek için Route 66 işaretinin bulunduğu Santa Monica İskelesi’ne gitmelisiniz… Giriş Colorado ve Ocean Avenue’de yer almaktadır.

Yolculuğa Chicago’dan mı Başlamalıyım? Los Angeles’den mi?

Hangi yoldan başlarsanız başlayın, esas olarak aynı şeyleri göreceksiniz. Bu kararı lojistiğe göre;  bulunduğunuz yer, en uygun uçuş bileti, araç kiralama anlaşmaları veya hava durumu gibi şartları göz önüne alarak verebilirsiniz. Örneğin, İstanbul’dan Los Angeles’a  Chicago’ya kıyasla daha uygun uçak bileti ve araç bulduysanız, rotaya Santa Monica, LA ’den başlayıp Chicago, IL ’da bitirmeniz daha mantıklı olacaktır.

Yemek ve Konaklama

Route 66 yolunda, yemek ve konaklama ihtiyaçlarınız için 500’den fazla restaurant, otel ve motel seçeneği bulunuyor.

Bu seyahatin en büyük keyiflerinden biri kesinlikle eski vintage motellerde veya motor alanlarında konaklayarak yolculuğun ruhunu iliklerinizde hissetmek. Sizde bütçenize göre rota boyunca bu tarz birçok tarihi motel bulabilirsiniz. Kamp yapmayı ya da bir RV’de kalmayı planlıyorsanız bile, rota boyunca ışıklandırılmış neon tabelalı bir vintage motelde en az bir veya iki gece kalmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bu deneyimi mutlaka birkez yaşayıp fotoğraflamalısınız!!

Route 66 Motel Tavsiyelerim

  1. San Bernardino – Kaliforniya: Wigwam Motel
  2. Holbrook – Arizona:  Clark Gable
  3. Carthage – Missouri: Boots Court Motel 
  4. Springfield – Missouri: Western Route 66 Rail Haven
  5. Clinton – Oklahoma: Trade Winds Motel 

Ayrıca, kısıtlı bir bütçeyle seyahat ediyor ve bazı geceler arabada uyumayı planlıyorsanız, konaklama yapacağınız lokasyona yakın WallMart mağazası varmı diye kontrol edin. Bu mağaza genellikle ücretsiz gecelik otopark hizmeti sunuyor.

Yemek ile ilgili olarak, yol boyunca Route 66 dönemi restaurantlar da hamburger, kızarmış tavuk, mangal et, milkshake ve mısır gibi klasik Amerikan yol yemekleri bulabilirsiniz. Bunun yanında çok sayıda fast food zinciri ve kaliteli yemek yiyebileceğiniz restorantlar da mevcut.

Tavsiye: New Mexico’da yeşil biberli burritolar, Teksas’ta biftek, Oklahoma’da soğan burgeri, Missouri’de dondurulmuş muhallebi ve Illinois’de dane eti ile yapılmış sıcak sosisleri kesinlikle denemelisiniz. Bu yiyeceklerin hepsi doyurucu, hesaplı ve Türk damak tadına da hitap eden yemekler.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here