Vizesiz Ülkelere Giderken Bilmeniz Gerekenler

1
2831

Bir ülkenin vize istemiyor olması, malesef o ülkeye koşulsuz kabul edileceğiniz anlamına gelmiyor. İnsiyatif daima sınır polisinde, dolayısıyla son sözü de onlar söylüyorlar. Vize ile gidilen ülkeler içinde durum aslında aynı. Aldığınız vizeler o ülkeye girebilmeniz için yerine getirmeniz gereken şartlardan sadece biri. Sınır polisi, vizeniz olmasına rağmen sizi ülkesine almama hakkına sahip. Sorunsuz bir seyahat için aşağıda maddeler halinde sıraladığım hususlara dikkat etmenizde fayda var.

Yurtdışına çıkarken dikkat etmeniz gerekenler : 

1. Pasaport Sürenizi Kontrol Edin

Vizesiz gidilen ülkeler ‘de tıpkı vize isteyen ülkelerde olduğu gibi Pasaport sürelerine önem gösteriyor… Pasaportunuzun, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olması gerekir.  Kontrol memurlarının ilk baktığı şeylerden birisi pasaport süresi olduğu için 6 aydan az süresi kalmış bir pasaport için geçiş izni almanız imkansıza yakın! Seyahate çıkmadan önce pasaportunuzun süresini mutlaka kontrol etmenizi öneririm. 

2. Otel Rezervasyonunuzu Yanınızda Bulundurun

Yurdışı sınır polisi ile sorun yaşamamak için otel rezervasyonunuzu muhakkak yanınızda bulundurun.

Sınır polisinin dikkat ettiği konulardan bir diğeri otel rezervasyonunuz. Sorulmaz sorulmaz fakat soran cins polisin birine denk gelirseniz başınız çok ağrır. Bana son 7 senede otel rezervasyonu soran polis denk gelmedi fakat size de denk gelmeyeceği anlamına gelmez. 

2012 yılında KLM havayolları ile Brezilya’ya gitmek için Atatürk havalimanında check-in kontuara geldiğimde görevli, Rio’da kalacağım otel rezervasyonunu istedi. Olmadığını söyleyince check-in yapamayacaklarını söyledi. Koştur koştur havalimanında bir mağazadan bulduğum internet ve bilgisayar ile son dakikada yaptırabildim. Rezervasyonsuz uçağa almıyorlar! Bir diğer örnek ise, yakın bir arkadaşım vizesi olmasına rağmen otel rezervasyonu olmadığından Polonya’ya giremedi. Özetle; mutlaka otel rezervasyonunuzu yanınıza alın! Otelde kalmayı planlamıyorsanız dahi, iptal edilebilir bir rezervasyon yaptırın ve sınırdan geçince iptal ettirin.

3. Dönüş biletleriniz yanınızda olsun

Vizesiz ülkelere giderken bilmeniz gerekenler kısmının en önemli maddelerinden biriside gidiş dönüş biletinizin başvuru esnasında yanınızda olmasıdır. Çünkü kontrol memurları sizin ülkeye gireceğiniz tarihle çıkacağınız tarihi bilmek isteyecektir. Gidiş dönüş biletinizi aldığınız takdirde bu aşamayı sorunsuz atlatmış olursunuz.

Tek yön bilet almışsanız ve dönüş biletiniz yoksa hiçbir Güney Amerika ülkesine uçamazsınız. Hemen kendimden örnek vereyim: Miami’den Peru’nun başkenti Lima’ya gitmek için havalimanında check-in işlemlerimi yaptırmak istediğimde tek yön biletim olduğu için işlemleri yaptıramadım. Zamanında internetten iptal edilebilir bir dönüş bileti satın alamasaydım neredeyse uçuşu kaçıracaktım.

4. Gideceğiniz Ülkenin Aşı Zorunluluğu Var mı? Kontrol Edin

Afrika ülkelerinin bir çoğunda ve Costa Rica gibi bazı Güney Amerika ülkelerinde Sarı Humma aşısı zorunlu. Aşının aktif olabilmesi için 10 gün gerekiyor. Gideceğiniz ülkenin zorunlu aşı isteyip istemediğini seyahatsagligi web sitesinden ve ülkenin elçilik sayfasından mutlaka kontrol edin ve seyahatinizden en az 10 gün evvel aşınızı yaptırarak aşı kartınızı alın.

1 Yorum

  1. Eğer vizesiz bir ülkeye gidiyorsan oradan başka bir ülkeye uçak bileti alırsan, pasaport kontrolünde bir sıkıntı olur mu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz