Brezilya Gezi ve Seyahat Rehberi

0
695

Kaynak: İstanbul Brezilya Başkonsolosluğu

Brezilya Görülecek Şehirler

Rio De Janeiro

Rio de Janeiro demek yılın her anı yaşanılabilen sınırsız olanaklar demektir. Dünyanın en ünlü kent plajlarından biri, 4,8 km boyunca uzanan Copacabana kendine özgü Burgle Marx kordonunu, şık oteller, lokanta ve kafeler ve ilginç atraksyonları barındırır. Ayrıca yılbaşı gecesinde muazzam kutlamalara ev sahipliği yapar.

1808 yılında Portekiz, Brezilya ve Algarves Birleşik Krallığı zamanında Kral Dom Joao VI tarafından yaptırılan harikulade Barosa Rodrigues Geçidi’nden başlayarak çok geniş bir alanı kaplayan Botanik bahçelerini ziyaret ettiğinizde 7000’den fazla tropik bitki türünün oluşturduğu büyüleyici bir koleksiyon ile karşılaşırsınız.

Santa Teresa’nın eski tramvayı “bondinho” ile yapılan bir gezinti şehrin ilginç manzaralarından bazılarını görmek için harika ve ucuz bir yoldur. Bunlardan biri de Lapa bölgesindeki şaşırtıcı kemerleri ile, 18.Yüzyıl Carioca Köprüsü’dür.

Bu bölge ayrıca hareketli gece hayatı ve enfes Brezilya müziğinin tadını çıkartmak isteyenlerin uğrak yeridir. En meşhur etkinlik, başlıca samba okullarının Karnaval’da “Passarela do Samba” veya “Sambodromo” boyunca yaptıkları geçit törenidir.

Kaçırılmaması gereken etkinliklerden biri de Guanabara körfezi, Copacabana, Ipanema, Tijuca Ormanı ve Corcovado Dağı üzerindeki İsa Mesih heykeli’nin nefes kesici ve unutulmaz manzaralarını görmek üzere Kesmeşeker Dağı’nın zirvesine teleferik ile yapılan yolculuktur.

Şehrin sakinleri gibi siz de bozulmamış beyaz kumsallarda plaj voleybolu ve “futevolei” (ayakla oynanan bir tür voleybol) oynayabilirsiniz.

Ouro Preto

Ouro Preto dünyadaki en geniş ve olağanüstü Barok yerleşim yerlerinden ve Brezilya’daki 10 UNESCO Dünya Kültür Mirası alanından biri.

Minas Gerais’te 17. yüzyıldan kalma bir tarihi şehir olan Ouro Preto (Siyah Altın), ismini etrafını saran dağların ve nehirlerin dibinde bulunan lekeli altın keseklerinden almış. 1698’de mezra olarak kurulan Vila Rica de Ouro Preto, birçok maceracıyı çekerek altına hücum merkezlerinden biri haline gelmiş.

Şehir zenginleştikçe, içi bolca altın ve diğer gösterişli süslemelerle bezeli, kolonyal barok tarzında birçok şahane kilise, katedral ve çeşme inşa edilmiş.

Birçok sıradışı barok sanatçı ve zanaatkar, yazar ve müzisyen buraya gelmiş ve burada yetişmiş.

Ouro Preto, arnavut kaldırımı sokakları, orjinal özellikleri korunarak restoran, mağaza ve otele dönüştürülmüş 18.yüzyıldan kalma evlerle çevrili kolonyal meydanlarıyla görülmeye değer bir şehir.

Foz do Iguaçu

Dünyanın en önemli doğa harikalarından biri olan Iguaçu şelaleleri, Arjantin ve Paraguay ile sınırı olan Parana eyaletinde bulunuyor. Iguaçu nehri’nde 2,9 km boyunca uzanan 275 şelale bulunmakta ve en yükseği 97 metre (Niagaradan 5 kat daha büyük). Şeytanın boğazı diye anılan etkileyici şelale, saniyede su hacmi açısından dünyadaki en büyük şelale konumunda.

Gezginler için Ekonomik Seyahat

Brezilya’nın her yerinde ucuz konaklama imkanı bulabilirsiniz: hosteller, pousada’lar (butik veya rustik tarzda küçük aile otelleri) ve kamp alanları. Tatil dönemlerinde (aralık – şubat & Temmuz) ve Karnaval zamanında fiyatlarda artış yaşanır.

Brezilya’nın En Ünlü İçecekleri

Guarana

Guarana, yerli bir Amazon bitkisinin meyvelerinden yapılan, Brezilya’nın en popüler gazlı içeceğidir. Her yerde bol miktarda taze meyve suyu ve ”smoothy” de bulabilirsiniz.

Chope

Chope, yani fıçı bira, en popüler bira içme şeklidir. Buz gibi ve köpüklü olarak servis edilir. Bira Brezilya’da her zaman buz gibidir.

Cachaça

Brezilya’daki en popüler damıtılmış alköllü içecektir. Brezilyalılar Cachaça’yı sek içmek yerine geleneksel olarak meyve suyuyla karıştırırlar.

Caipirinha

Caipirinha, Brezilya’nın en meşhur kokteylisidir. Ayrıca dünya çapında en iyi bar menülerininde gözdesidir. Cachaça, çarkıfelek meyvesinin suyu, hindistan cevizi suyu veya farklı bir meyvenin şeker ve buzla ezilerek hazırlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz