Brezilya Etkinlik ve Festival Takvimi

0
1783

1Yeni Yil Kutlamaları

Brezilyalilar Yeni Yil Arifesi kutlamalanna “Reveillon” adini verirler. Breziliya Yeni Yılı havai fişekler, şampanya, müzik, lezzetli yiyecekler ve harika partilerle karşılar. Rio de Janeiro’daki Copacabana plajı dünyadaki en olağanüstü partilerden birine ev sahipliği yapar. Öyle ki, canlı konserler, danslar, Afrika gelenekleri ve geceyarısı hesapsızca harcanan havai fişekleri ile 2 milyon eğlence düşkününü kendine çeker. Parti, Yılbaşı Günü de devam eder.

2Procissao dos Navegantes (Yilbaşı Günü)

Denizcilerin Geçit Töreni Salvador, Angra dos Reis ve Brezilya kıyı şeridinin başka yerlerinde yüzlerce balıkçı teknesinin, Denizcilerin Meryem’i veya Denizcilerin Efendisi tasvirlerini taşıyan bir gemiyi takip ettikleri bir kutlamadır. Bu etkinlik çoğu zaman, Afrika kökenli bir Brezilya dini sinkretizmi olan Denizler Tanrıçası Yemanja’ya dair kutlamalar ile birleştirilir.

3İyi Son Kilisesi Basamaklarının Yıkanması (Lavagem do Bonfim)

İyi Son Kilisesi’nin basamaklarının yıkanması töreni, 1773’ten beri Salvador’da, geleneksel Bahia gjysileri içindeki yüzlerce kadın ve diğer inananlar tarafindan gerçekleştirilimektedir. Katılımcılar gotik Conceiçao da Praia Kilisesi’nden (1623) başlayan sekiz kilometrelik tören alanından sonra İyi Son Kilisesi’ne giden kutsal yokuşa tırmanırlar.

Yer: Salvador / Tarih: Ocak ayının ikinci Perşembesi.

4Sao Paulo Moda Haftası

Brezilya’nin en iyi modellerini ve moda tasarımcılarını buluşturan etkinlik Brezilya yaratıcılığı ve innovasyonunun vitrinidir. Heryıl Ocak ayının ortasında Sao Paulo’da düzenlenir.

5Festa do Rio Vermelho

1920’lerde bir grup balikçi Rio Vermelho bölgesindeki plajdan başlayarak Deniz Tanrıçası Yemanja’ya adaktar taşıyan, Afro-Brezilya müziği eşliğinde çiçek, parfüm ve ışıklarla süslü bir tekne alayı geleneğini başlatmışlardır.

Etkinlik: Salvador / Tarih: 2 Şubat

6Karnaval

Her yıl değişik tarihe rastlayan, Paskalya’dan önce gelen Büyük Perhiz süresinin ilk çarşambasından önceki haftasonu gerçekleştirilen ve ilk çarşamba gününün sabahı sona eren bir etkinliktir.

Önümüzdeki birkaç yıl için tarihler şöyledir: 21-26 Şubat 2020, 12-17 Şubat 2021, 25 Şubat – 2 Mart 2022, 17-22 Şubat 2023.

7Paskalya Haftası

Isa’nın çarmıha gerilmesini canlandıran açık hava tiyatro temsillerini içeren kutlamalar Brezilya genelinde gerçekleştirilir. Recife yakınlarındaki Nova Jerusalem’deki kutlama en büyüğüdür. Minas Gerais Eyaleti’nin birçok tarihi kasabasında da tören alayları ile kutlanır. Paskalyadan önceki perşembe günü ayakların yıkanması töreni, ardından İsa’nın çarmıha gerilişini tasvir eden Kutsal Cuma töreni ve konserler gerçekteştirilir.

8Uluslararası Sıcak Hava Balonu Festivali

Latin Amerika’nın bu türdeki en büyük etkinliği kıyı kenti Torres’de düzenlenir. Oldukça ilgi çeken etkinlik paraşüt ve havai fişek gösterileri, rodeo yarışması ve hayvanat bahçesini içerir.

Tarih: Nisan sonu. Yer: Rio Grande do sul Eyateti, Torres şehri

9Manaus Opera Festivali

Sezon Nisan’da başlayarak Mayıs boyunca devam eder. Festival mekanı, Brezilya’da kauçuk piyasasının doruğa ulaştığı dönemde inşa edilen ve Werner Herzog’un Fitzcarraido adlı filmi ile ölümsüzleşen tarihi Teatro Amazonas’dır. (Kapasite: 670 kişi).

10Kutsal Ruh Bayramı

(Festa do Divino Espirito Santo, Paskalya’dan 45 gün sonra): Hiristiyanlar ile Mağribiler arasındaki savaşların canlandırıldığı renkli kutlamalar gergekleştirilir – Goias Eyaleti’ndeki Pirenopolis ve Maranhao’daki Alcantara şehirleri gerçekten sıradışı şovlar ortaya koyarlar.

11Festas Juninas

Festas Juninas, Haziran ayında Aziz Anthony (13’ü), Aziz John (24’ü) ve Aziz Peter’in (29’u) Brezilya genelinde anıldığı folklor şenlikleridir. Partiye katılanlar taşra halkı gibi giyinerek müzik, square dance (dörder çiftten oluşan grupların yaptığı bir dans), şenlik ateşleri, kağıttan sıcak hava balonları, sıcak şarap (quentao) ve geleneksel yemekler ile kutlama yaparlar. Pernambuco Eyaleti’ndeki Caruaru’da ve Paraiba’daki Campina Grande’de Aziz John için muazzam boyutta popüler dans festivalleri düzenlenir ve bu yerler birer forro merkezine dönüştürülür.

12Festa do Bumba-meu-boi

Yetenekti sanatçıların bir öküzün ölüm ve yeniden doguş öyküsünü dogaçlama şarkı ve şiirler ile danslı bir geçit töreninde canlandırdıkları renkli bir kutlamadan oluşan geleneksel halk festivalidir. Canlandırma, insanın hayattaki kırılganlığının öküzün kaba gücüyle karşılaştırıldığı bir efsaneye atıfta bulunur.

Yer: Sao Luis, Maranhao

13Festa do Boi Bumba

Renkliliği ve canlılıği ile Rio Karnavalı’na rakip olan, Amazonas’daki ünlü kutlamadır. Tiyatro, dans ve müziğin birleşiminden oluşan etkinlikte, kırmızı renge bürünmüş Garantido ile mavi renkli Caprichoso grupları 35.000 kapasiteli bir arenada yarışır.

Tarih: Haziran sonu. Yer: Amazonas Eyaleti Parintins Şehri.

14Sao Paulo Eşcinsel Geçit Töreni

Haziranın ilk haftası Sao Paulo’da düzenlenen LGBT Geçit Töreni dünyadaki benzer etkinlikler içerisinde en büyüğüdür.

15Festival de Inverno (Kış Festivali)

Latin Amerika’daki en önemli klasik müzik festivallerinden biridir.

Sao Pauto Eyaleti Campos do Jordao Şehri

16Uluslararasi Dans Festivali

Klasik baleden caz ve halk müziğine kadar farklı türterde dans gösterileri, atolyeler ve yarışmalar dünyanın en büyük dans festivatierinden birinde gerçekleşir.

Yer: Santa Catarina Eyaleti Joinville Şehri

17Festa Literaria Internacional de Paraty (FLIP)

Rio de Janeiro’daki tarihi Paraty şehrinde düzenlenen Paraty Uluslararası Edebiyat Festivali, prestijli bir uluslararası edebiyat buluşması haline gelmiştir. Çok yönlü bir program içerisinde konferanslar, tiyatro oyunları, toplantı ve konserler sunar.

18llhabela Yelken Haftası

Yelkenciler için zorunlu bir istikamet; Brezilya’daki en büyük yelken etkinliği Haziranın 3. haftası Sao Paulo yakınlarındaki Ilhabela adasında gerçekleşmektedir.

19Sertoes Uluslararası Rallisi / Rally dos Sertoes

Yarışçıların otomobil, kamyon ve motorsikletlerle, Brezilya’nın en zorlu kırsalından geçen 4500km’lik ralliye katıldıkları 10 günlük bir motorlu spor etkinliğidir.

20Gramado Film Festivali

Gramado Film Festivali, Brezilya ve Latin Amerika sinemasının en iyi yapımlarının yarıştığı, Brezilya’daki en önemli yıllık film ödülleri etkinliğidir.

Yer: Rio Grande do Sul Eyaleti, Gramado Şehri

21Pinga Festivali

”Pinga” geleneksel cachaça içeceğine verilen yaygın isimlerden biridir. Festival Cachaça tadımı, konserler ve yerel yiyecekler içerir.

Yer: Rio de Janeiro Eyaleti Paraty Şehri

22Festa do Peao Boiadeiro

Her yıl bir milyon ziyaretçi çeken, dünyanın en büyük rodeo etkinliklerinden biridir.

Yer: Sao Paulo Eyaleti Barretos Şehri

23Uluslararası Kültür ve Gastronomi Festivali

Tarihi Tiradentes şehri her yıl 10 gün boyunca gastronomik bir etkinliğe ev sahipliği yapar. Restoranlar ve meydanlarda uluslararası şefler, atölye ve sergiler düzenlerler.

Yer: Minas Gerais Eyaleti Tiradentes Şehri

24Çiçek Sergisi/Expoflora (Sao Paulo Eyaleti Holambra Şehri)

Expoflora Latin Amerika’daki en büyük çiçek ve süs bitkisi sergilerinden biridir. Her yıl eylül ayında, İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Hollandalı göçmenler tarafından kurulan küçük bir şehir olan Holambra’da düzenlenir.

25Uluslararası Balıkçılık Festivali (FIP, Mato Grosso Eyaleti Caceres Şehri):

Guiness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük balıkçılık turnuvasıdır: 1500’den fazla yarışmacı ve yaklaşık 200.000 ziyaretçiyi ağırlar. Ayrıca güzel sanatlar ve el sanatları fuarları, müzik, halk dansları ve yerel mutfağı ile Pantanal kültürünün vitrinidir.

26Oktoberfest

Münih’tekinden sonra en büyük, Alman kültürünü müzik, yemekler, partiler ve çok sayıda Brezilya birası ile kutlayan geleneksel sokak partisidir.

Yer: Santa Catarina Eyaleti Blumenau Şehri

27Cirio de Nazare

Meryem Ana’nın anıldığı dünyanın en büyük kutlamalarından biridir. Bir milyondan fazla hacı bu kutlama için Belem’e gelir.

28Sao Paulo Uluslararası Film Festivali

50’den fazla ülkeden seçilen yaklaşık 350 filmin gösterildiği bu festival, her yıl Brezilya film endüstrisinin en iyilerini, dünyanın farklı yerlerinden yönetmenleri ve çok sayıda sinema müdavimini buraya çeker.

29Sao Paulo Sanat Bienali

Dünyanın farklı yerlerinden gelen modern sanat eserleri geleneksel bir şekilde Sao Paulo’daki Ibirapuera Parkı’ndaki geniş bir pavyonda sergilenir.

Coşkulu Brezilya seyircisinin katılımı sayesinde en heyecan verici yarışların yapıldığı Formula 1 Grand Prix mekanlarından biri olarak kabul edilir. Genellikle F1 sezonununfinal raunduna ev sahipliği yapar.

30Festa de Santa Barbara (Bahia Eyaleti Salvador Şehri)

Salvador’un tarihi merkezinin sokaklarında Azize Barbara tasviri etrafında yapılan üç günlük popüler bir Afro-Brezilyalı ayinidir.

31Sao Silvestre Yarışı (Sao Paulo)

31 Aralık günü, profesyonel ve amatör koşucular Sao Paulo sokaklarında 15 kilometrelik geleneksel bir maraton koşarlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz