Home Asya Hindistan Hindistan ‘da Yapılmaması Gerekenler

Hindistan ‘da Yapılmaması Gerekenler

0
3784

Hindistan, pek çok nedenden dolayı birçok gezginin ‘yapılacaklar listesi’nin en tepesinde yer alan rüya bir ülke. Lüks seyahat tutkunlarından sırtçantalı gezginlere, maneviyat arayanlardan, outdoor sporlar ile ilgilenen profesyonellere kadar…  herkese hitap ediyor.  Hindistan’a yapacağınız bir gezi belki de tüm hayatınızın değişmesine neden olacak. Bir yanda yoksulluk, nüfus patlaması ve evsizlik gibi sosyo-ekonomik konularla insanların nasıl başa çıkmaya çalıştığını gözlemlerken, diğer taraftan renklerin canlılığı, kültür çeşitliliği, egzotik yiyecekler, zengin tarihi, güzel manzaraları, sıcak kanlı insanları ve daha pek çok şey deneyimleyerek adeta büyüleneceksiniz.. Seyahatiniz sırasında karşılaşacağınız Hint halkı, turistler ve yabancılar için oldukca hoşgörülü olsalarda; kendinizi utanç verici bir duruma sokmamak ve başkalarını ciddi şekilde rahatsız etmekten kaçınmak için, Hindistan’a seyahat etmeden önce ülkedeki görgü kuralları ve uyulması gereken diğer kurallardan haberdar olmanız ve buna göre davranmanız, sorunsuz ve keyiflli bir seyahat geçirmeniz için oldukça önemli… 

1.) Dar veya Dekolte giysiler giymeyin.

Bacaklarınızı ve omuzlarınızı (ve hatta başınızı) örtmek, Hindistan’daki tapınakları ziyaret ederken özellikle önem taşır. Kırsal bir bölgeyi ziyaret edeceğiniz zaman, geleneksel kıyafetler giymek, Hint halkı tarafından daha fazla saygı görmenizi sağlar. 

2.) Ev ve Tapınaklara Ayakkabı ile Girmeyin.

Hindistan’da bir tapınağa veya bir arkadaşınızın evine girmeden önce, mutlaka ayakkabılarınızı çıkartın. Hatta bazı dükkanlara girmeden önce de ayakkabı çıkartılır. Bir dükkan girişinde ayakkabı görürseniz, siz de içeri girmeden ayakkabınızı çıkartmalısınız. 

3.) İnsanları Elinizle İşaret etmeyin, Ayaklarınızla hiçbir Nesneye Dokunmayın

Ayaklar kirli olarak kabul edildiği için hiçbir nesneye (özellikle de kitaplara) ayaklarınız veya ayakkabılarınız ile dokunmamalısınız. Yanlışlıkla bunu yaparsanız hemen özür dilemelisiniz. Hintliler sıklıkla ellerini kendi başlarına veya gözlerine dokundurarak özürlerini sunarlar. Öte yandan, eğilip bir yaşlının ayaklarına dokunmak, Hint kültüründe yaşlı kimselere saygının göstergesidir.Bir kişiyi parmak ile işaret etmekte, karşı tarafa saygısızlık ve kabalık olarak karşılanır. Bir kişiyi veya herangi birşeyi işaret etmeniz gerekiyorsa, bunu bütün elinizle veya başparmağınızla yapmak daha uygun olacaktır. 

4.) Sol Elle Yemek yemeyin ve Eşyalara dokunmayın

Hindunizm ile ilgili olarak, sol el saf değildir ve sadece saf olmayan faaliyetlerle veya  tuvalette kullanılabilinir.  Bu nedenle, sol elinizin yiyecekle veya insanlara ilettiğiniz herhangi bir nesneyle temas etmesinden kaçının. 

5.) Daima Kibar Olmayın

“Lütfen” ve “teşekkür ederim”, batı kültürünün görgü kuralları için gereklidir. Bununla birlikte, Hindistan’da gereksiz formalite yaratabilirler ve şaşırtıcı bir şekilde hakaret bile sayılabilir! Alışveriş yaptığınız bir mağaza çalışanına veya bir lokantada size hizmet eden garsona teşekkür etmek güzel olsa da, Hindistan’da insanlar, yakın oldukları kişilere, teşekkür etmezler. Aile veya arkadaş ortamında; ‘‘lütfen, ‘‘teşekkür ederim’’ gibi nezaket sözcükleri, gereksiz mesafe yaratmak ve samimiyetsizlik örneği olarak algılanır.Teşekkür etmek yerine, takdirinizi başka şekillerde gösterebilirsiniz. Örneğin, bir Hintlinin evine akşam yemeği için davet edildiyseniz, “Beni yemeğe davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim” demek yerine, “Yemekten ve sizinle vakit geçirmekten gerçekten çok keyif aldım” diyebilirsiniz. ‘Lütfen’ in Hindistan’da, özellikle de arkadaşlar ve aileler arasında nadiren kullanıldığını göreceksiniz. Hintçe’de “lütfen” için bir kelime var (kripya) fakat nadiren kullanılır ve bir iyilik yapmayı ima eder, yine de aşırı derecede formalite yaratır.Akılda tutulması gereken bir diğer husus, nazik olmanın Hindistan’da bir zayıflık belirtisi olarak görülebileceğidir. Özellikle de, sizi aldatmaya veya sizden yararlanmaya çalışan insanlar tarafından… Silik bir “Hayır, teşekkür ederim” sözü, arsız sokak satıcılarını ve sizi kandırmaya çalışan art niyetli insanları caydırmak için yetersiz kalacaktır. Bunun yerine, daha sert ve güçlü olmak gerekiyor. 

6.) Halka Açık Alanlarda Sevgi Gösterisinden Kaçının!

Hindistan’da bir şaka var:  ‘‘sokağa işeyebilirsiniz fakat sokakta öpüşemezsiniz…’’Diyelim ki, eşiniz veya sevgilinizle Hindistan gezisindesiniz… Halka açık bir alanda ona sarılmaktan veya öpmekten kesinlikle kaçının.. Hint toplumu muhafazakârdır, özellikle eski kuşaklar. Bu tür kişisel fiiller seks ile ilişkilidir ve kamuoyunda müstehcen sayılabilir. “Ahlak polisi” yabancı olduğunuzdan dolayı sizi tutuklamayacak olsa da, bu tarz yaklaşımları gizli tutmak en iyisi. 

7.) Vücut Dilinizi Göz Ardı Etmeyin

Geleneksel olarak, Hindistan’da  selamlaşma tokalaşarak yapılmaz. Bir kadın ile selamlaşmak için elinizi uzatmanız büyük kabalık olarak görülür ve yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Aynı durum erkekler içinde geçerli. Bir adamla konuşmak için kısaca koluna dokunursanız, bu saygısızlık olarak görülecektir. Selamlaşacağınız zaman avuçlarınızı birleştirerek ‘’Namaste’’ demelisiniz.   

8.) Bütün Ülkeyi Yargılamayın

Son olarak, Hindistan’ın çok farklı ve aşırı çelişkili bir ülke olduğunu aklınızda tutmanız önemli. Her devlet benzersizdir ve kendi kültürü ve kültürel normlarına sahiptir. Hindistan’da bir yerde doğru olabilecekler başka yerde olmayabilir. Hindistan’da her çeşit farklı insan ve davranış biçimleri vardır. Dolayısıyla, sınırlı tecrübeye dayanarak tüm ülke hakkında bütünlüklü sonuçlar çıkarmamaya özen göstermelisiniz. 
Share on facebook
Facebook
0
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
0

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here