Home Bolivya La Paz Bolivya Cadılar Pazarı – La Paz

Bolivya Cadılar Pazarı – La Paz

0
1459
Aymara Cadıları

Bolivya ‘nın Cadılar Pazarı: çeşitli sıkıntıları olan, zengin olmak isteyen yada aldatan bir sevgiliden intikam arayışında olan kişiler için, antik Aymara inançlarının uygulanmaya devam edildiği; iksirleri, şifalı bitkileri, çeşitli büyüleri ve manevi tavsiyeleriyle, halk tarafından büyük rağbet gören mistik yerler olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

AYMARA: PERU, ŞİLİ VE BOLİVYA ‘DA YAŞAYAN YERLİ KIZILDERİLİ HALKA VERİLEN İSİM.

LA PAZ ‘IN CADI VE ŞAMANLARI

Cadılar Pazarı – La paz

Bolivya’nın 3640 metre yükseklikte kurulu, dünyanın en yüksek başkenti La Paz ‘ı ziyaret ettiğinizde görmeniz gereken en ilginç yerlerden biri de ”Mercado de las Brujas”.  Bir diğer adıyla Cadılar Pazarı. Plaza San Francisco ‘nun tepesinde, Calle Sangarnaga ‘dan Santa Cruz ile Jimenez ve Linares ‘den uzanan bu küçük sokak tezgahları Bolivya ‘da devam eden Paganlığı ve diğer yerel dini gelenekleri canlı tutuyor.

PAGANLIK: PAGANİZM, KÖKENLERİ DÜNYANIN KADİM DOĞA DİNLERİNE UZANAN BİR İNANÇ BİÇİMİ VE BU DİNLERİN GENEL ADIDIR. BU DİNLERE MENSUP KİŞİLERE İSE PAGAN DENİR.

Şehrin bu kısmı turistlere pek dost canlısı olmasa da, Cadılar Pazarının bir misyonu da, Bolivya kültürüne derinden kök salmış kutsal inançlar yoluyla, kutsal şeylere karşı yapılan saygısızlığın önüne geçmek.

La Paz ‘ın Cadı Pazarını anlamak için, yerli dini gelenekleri uygulamaya devam eden insanları anlamalısınız. Bugün Aymara ‘nın çoğunluğu Katolik Hristiyan ancak pratikte inançları hem Katolikliğin hem de geleneksel yerli dinlerin bir melezinden geliyor.

La Paz Cadılar Pazarında bir dükkan.

Ruhani medyumların, doğal ve doğaüstü alemler arasında iletişim kurabildiği düşünülmektedir. Ayrıca ruhların göklerde değil, çevremizdeki manzaralarda (yani nehirlerde, dağlarda, göllerde…) yaşadıklarına inanılmaktadır. Aymara halkı için en saygıdeğer medyumlar; Ana Tanrıça, Paşamama ve Toprak Ana ‘dır. Bu medyumların yatiri (kahin) veya laiqa ve paqu (beyaz ve kara büyü uygulayıcıları) gibi isimleri vardır. Bu medyumlar, sadece ilahi ruhlarla iletişim kurma güçlerine sahip değil, aynı zamanda kişilerin geleceklerinin seyrini hem iyi hem de kötü yönde değiştirme gücüne sahiptir.


Yaşamdan sonrası inancı, Aymara uygulamalarının ötesinde önemli bir kavramdır. Ölenlerin ruhlarının dünyada kaldığına inanılır. Yaşama karşı herhangi bir intikam veya kötülük duymamaları için ölenlerin ruhlarının tedavi edilmesi gerekmektedir…

Şamanların görevi, ruhların huzur bulmasını ve çevremizdeki dünyayı şekillendirecek güce kavuşmalarını sağlamaktır. Cadı pazarlarında insanlar, ritüellerde kullanılan kutsal / dinsel materyalleri, hastalıklarda kullanılan tüm önleyici ve iyileştirici tıbbi bitkileri, baharatları, iksirleri, kökleri, çiçekleri ve önemli koka yapraklarını bulabilirler. Bazı durumlarda büyü ve diğer ritüeller için kurutulmuş kara kurbağaları, deniz yıldızı ve kurutulmuş lama fetüsü gibi hayvan parçaları da gerekmektedir.

LAMA FETÜSÜ

Peki, Mercado de lad Brujas’ın tenha sokaklarında sallanan Lama fetüsleri ile ilgili hikaye nedir? Yapılacak büyü ve ritüel uygulamalarında fetüslerin kullanılması, iyi şans ve kader getirmesi için büyük önem taşır. Ayrıca yeni bir aile kurulurken çiftlere iyi şans getirmesi içinde sıklıkla Lama fetüsü yakılmaktadır. Lamalar Pachamama’ya yapılan en önemli sunum olarak değerlendirilmektedir.

Lama Fetüsü satan bir büyü dükkanı. El Alto

Lama hamilelikleri sıklıkla düşük ve ölü doğumla sonuçlanır, bu da tezgahlarda asılı büyük, kurutulmuş Lama fetüsü bolluğu demektir. Hamile Lamaların katledilmeside -ne yazık ki- bu kutsal öğeler için ekstra bir kaynaktır. Ayrıca bir fetüsün yakılmasıyla getirilen törensel temizlik sadece bir Yatiri tarafından yapılabilinir. Tören için: önce bir seranomi kıyafeti masaya serilir. Daha sonra masanın üstüne çiçek ve otlardan bir yatak yapılır, ardından bu tören yatağının etrafında da farklı süslemeler yapılır. Sonrasında renkli kurdeleler ve çiçeklerle süslenmiş bir Lama fetüsü, doğrudan ortasına yerleştirilerek, koka yapraklarının yatağında yakılır. Bu kutsal ritüellerin Pachamama’yı selamlayarak katılımcılar için iyi bir servet getireceği düşünülmektedir.

LA PAZ’ DAKİ CADI PAZARINI UNUTUN. GERÇEK BÜYÜ EL ALTO’DA!

Birçok yerli ve yabancı ziyaretçi, Bolivya’nın başkenti La Paz ‘da ki Cadı Pazarını dolaşırken, La Paz’ın çok üstünde yer alan 4150 rakımlı El Alto şehrindeki, ”Doğa Üstü Şaman Pazarını”, ciddi güvenlik kaygıları ve yüksek rakımın yol açtığı sorunlardan dolayı ziyaret etme imkanı bulamıyor.

El Alto, Bolivya’nın suç oranı en yüksek şehri olmasına karşın, ülkenin önde gelen gerçek cadı şifacıları, kahinleri, büyücüleri ve bu geleneksel inançların Şamanlarını, El Alto’da ki bu mistik pazar da bulunuyor.

El Alto, yüksek suç oranı ve kırsal bölgelerden gelen göçmenlerle gittikçe daha da kalabalıklaşan bir şehir olmasına karşın, burada bulunan ” Doğa Üstü Şamanlar Pazarı”, Bolivya kırsalının yerli inancını ve büyüsünü koruyor.

La Paz’da büyü yaptırmak ya da manevi temizlik sağlamak için bir cadı bulabilirsiniz fakat kesin sonuç almanızı sağlayacak deneyimdeki saf büyü uygulayıcı Şamanların, Cadıların ve Kahinlerin büyük bir kısmı El Alto’da bulunur. Yaşam boyu süren özgün bir deneyim arıyorsanız, mutlaka El Alto’da ki Şamanlar Pazarını ziyaret etmelisiniz. İnanın bu tuhaf pazar sizi hayrete düşürecek.

Ufak bir tavsiye: Kızdırdığınız bir Cadı tarafından hayat boyu lanetlenmek istemiyorsanız, bu pazarlarda dolaşırken sessiz olmalı ve insanlara nazik davranmalısınız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here