UCUZ UÇAK BİLETİ NASIL BULUNUR?

13
2217
ucuz ucak bileti nasıl bulunur

Ucuz uçak bileti bulmanın püf noktalarını öğrenmek, gezip görmeye, yeni yerler keşfetmeye başlamanın ilk ve en önemli adımı… Çünkü bir çoğumuz gitmek istediğimiz yere göre değil, ucuz bilet bulduğumuz şehirlere, ülkelere göre planlarımızı yapıyoruz.

Bu nedenle ayrıntılı bir rehber hazırlamaya karar verdim. 19 senede 92 ülkeye yüzlerce defa uçak yolculuğu yapmış bir seyyah olarak, ucuz uçak bileti nasıl bulunur sorusunu bugüne kadar edindiğim tüm deneyimlerimle birlikte en ayrıntılı şekliyle anlatıyor olacağım.

UCUZ UÇAK BİLETİ BULMANIN YOLLARI

1. Aramalarınızı Gizli Modda Yapın


Web tarayıcınızda birkaç kez uçak bileti araştırması yaptıktan sonra fiyatların birden yüksediğine şahit oldunuz mu hiç? Evet ise, bunun nedeni ilk baktığınız fiyattaki biletin o an bir başkası tarafından satın alınmış olması değil.!  İnternet üzerinden yaptığınız tüm aramaların çerezler aracılığıyla kaydedildiğini unutmayın. Sistem, çerezleri kullanarak bir algoritma çalıştırıyor ve belirli bir rotaya sıkça yaptığınız bilet araştırmanızın sonucunda, o bileti satın alacağınızı düşünerek fiyatı arttırıyor. 

İlk olarak, en ucuz uçak biletini bulmak için araştırmanıza web tarayıcınızı gizli moda alarak başlamalısınız. 

Google Chrome veya Safari’de gizli modu etkinleştirmek için:  Klavye den Ctrl Shift tuşlarına aynı anda basmalısınız. 

Mozilla Firefox veya Internet Explorer’da gizli modu etkinleştirmek için: Ctrl Shift P tuşlarına aynı anda basmalısınız.  

2. Biletlerinizi Doğru Zamanda Alın

Ucuz uçak bileti almanın bir diğer püf noktası ise doğru zamanı yakalamak. ”Biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ucuza gelir” sözü doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi. Eğer aylar sonra gerçekleşecek bir yurtdışı seyahatiniz varsa ve büyük bir promosyon yakalamadıysanız o bileti erkenden almanızın hiçbir avantajı olmayacaktır. Hatta siz bileti aldıktan birkaç hafta veya birkaç ay sonra havayolu şirketi bir promosyon yaparak aynı bileti çok daha ucuza satabilir.

Örneğin; 8 ay sonraki yıllık izninizde İstanbul’dan Bangkok’a gideceğinizi varsayalım. Bugün yaptığınız fiyat araştırmasında bulduğunuz en ucuz fiyat 600$ olsun. Bileti hemen almak yerine, havayolu şirketlerinin promosyon dönemlerini takip ederek aynı bileti yarı fiyatına dahi almanız mümkün. 

Seyahate çıkmayı planladığınız günden 1 ay öncesine kadar herhangi bir promosyon denk getiremezseniz, o zaman ilk baktığınız fiyattan bu bileti alabilirsiniz. Hatta Uluslararası bilet fiyatlarında, yerel uçak bileti fiyatlarındaki kadar dalgalanma olmadığındanseyahat tarihinizden 1 ay öncesindeki fiyatlar, 8 ay öncesindeki fiyatlara göre %4-5 oranında daha düşük olacaktır. 

Burada önemli olan bir diğer konu, gideceğiniz ülkeye veya kıtaya yapılan uçuşların fiyat ortalaması hakkında  biraz bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin Uzakdoğuya fiyatlar ortalama 500-600 dolar civarında iken, Güney Amerika’ya 800-1200 arası. Okyanusya’da bir ülkeye ise 1000 doların üzerinde. 

Özetle, 8 ay sonrası için yukarıda verdiğim Bangkok örneğindeki 600$ fiyatı, Yeni Zelanda, Avustralya veya Kolombiya için bulursanız, bir dakika beklemeden o bileti alın.

Bu uzak ülkelere gitmek için aktarmalı uçuşları tercih ederseniz uygun fiyatlı biletler bulmanız daha kolay olacaktır. Tabii bazen uygun fiyatlı olsa da aktarma süreleri fazlasıyla uzun olabiliyor. Bu durumu kontrol altına almak için Enuygun.com’un akıllı aktarmalı uçuşlarına bakabilirsiniz. Daha kısa süreli aktarmalı rotalar çizdiği için aktarma bekleme sürelerini kısmak için kendiniz ekstra uğraşmazsınız.

Hangi Durumlarda Uçak Bileti Erken Alınmalı?

Yaptığınız araştırma sonucu en ucuz bileti THY, Emiratess, AirFrance gibi devlete ait bir havayolu şirketinden değil de, Pegasus, Onurair, Atlasjet, AirAsia, Airarabia.. gibi özel bir havayolu şirketinden bulduysanız, fazla zaman kaybetmeden bu bileti almalısınız. Özel şirketler ileri tarihli çok fazla promosyon bilet satışı yapıyor. Seyahat tarihi yaklaştıkçada bilet fiyatları uçuşa geçiyor. Özel havayolu şirketlerinde seyahate birkaç gün kala uygun bilet bulmak neredeyse imkansız.

3. Havayolu Şirketlerinin Mail Listelerine Kayıt Olun

Havayolu şirketlerinin yaptığı promosyonlardan zamanında ve öncelikli olarak haberdar olmak için mutlaka mail listelerine kayıt olun.

Ucuz uçak bileti bulmak için promosyonlardan öncelikli olarak haberdar olmanız çok önemli! Çünkü promosyon biletler genellikle sınırlı sayıda satışa çıkartılıyor ve kısa sürede tükeniyor. Ayrıca bu listelere kayıt olarak, 5-10 dolar gibi ücretlerle uluslararası veya kıtalararası uçak bileti bulmanız dahi mümkün. Örneğin;

Katar Havayollarının mail listesine kayıt olarak, her yıl 2 defa düzenlediği ”Travel Festival” kampanyasının tarihinden erkenden haberdar olabilir, hazırlığınızı ona göre yapar ve 15 dolara gidiş dönüş İstanbul – Bangkok bileti satın alabilirsiniz.

Asya Kıtasının en popüler ucuz uçuşlarını yapan Malezya merkezli AirAsia havayolu şirketi sıklıkla promosyon düzenleyen bir firma. Promosyon tarihlerinden haberdar olursanız, Kuala Lumpur üzerinden Asya’da istediğiniz bir ülkeye 5-10 dolar gibi fiyatlarla uçuş yapabilirsiniz.

Amerika Kıtası için Spirit Havayolları çok güzel promosyonlar düzenliyor. Abd vizeniz varsa eğer, Newyork veya Miami’den Güney ve Orta Amerika’nın birçok ülkesine çok ucuza uçmanız mümkün. Örn: İstanbul’dan Jamaika’ya uçak bileti fiyatları 1000 doların üzerinde. Fakat İstanbul – Newyork arası 400 dolara rahatlıkla bilet bulabilirsiniz. Spirit havayollarından Newyork-Jamaika arası gidiş dönüş 80 dolara bir promosyon bilet yakaladığınız an, Jamaika bileti size toplamda 480 dolara gelmiş olur.

4. Havayollarının Sistem Hatalarından Faydalanın

Ucuz uçak bileti bulmanın yöntemlerinden bir diğer ise sistem hatalarından faydalanmak. Havayolu şirketleri bazen çeşitli nedenlerden dolayı ücretlerini sisteme yansıtırken ciddi şekilde hata yapabiliyor. Para birimi dönüştürmeden kaynaklı, teknik veya insan hatası gibi bir sebepten dolayı yüzlerce dolarlık bir uçak bileti karşınıza birkaç dolar olarak çıkabilir. Eğer bu bileti satın alırsanız tüm sorumluluk havayolu şirketinde ve sizi o fiyattan uçurmak zorunda!

Peki bu tarz hataları nasıl tespit edeceksiniz ? Endişelenmeyin, bu işi sizin için yapan AirFare Watchdog ve Secret Flying gibi bazı internet siteleri mevcut. Bu sitelere kayıt olarak alarmlar oluşturabilir ve hatalı bilet fiyatlarından anında haberdar olabilirsiniz.

5. Ucuz Uçak Bileti Satan Havayolu Şirketlerini Araştırın

İngilizce’de ”Budget Airlines” olarak adlandırılan ve dünya üzerinde geleneksel havayolu şirketlerinden çok daha ucuz uçuşlar gerçekleştiren bir çok havayolu şirketi mevcut. Bu havayolu şirketlerinin çoğu amadeus ve iata gibi sistemlere kayıtlı olmadığından, uçak bileti araştırması yaptığınız arama motorlarında gözükmezler.

Özellikle gitmek istediğiniz ülke veya ülkelere henüz karar vermediyseniz, bu şirketlerin uçtuğu destinasyonlara çok ucuza biletler alarak, yıllık izninizde 5-10 ülkeyi dahi gezmeniz mümkün.

İpucu: Gitmek istediğiniz ülkeye ucuz uçuş yapan şirketlerin hangileri olduğunu bilmiyorsanız, havalimanının web sitesinden uçuş yapan tüm havayollarının listesini edinebilirsiniz.

Örneğin, Sabiha Gökçen Havalimanının uçuş listesini inceleyerek bu havalimanına ucuz uçuş yapan şirketleri belirleyebilir ve seyahat planınızı ona göre organize edebilirsiniz. Eminim daha önce adını hiç duymadığınız birçok havayolu şirketi ile karşılaşacaksınız.!

İşte dünyanın en büyük ”ucuz uçuş” gerçekleştiren havayolu şirketlerinden bazıları:

6. Uçak Biletini Farklı Para Birimleriyle Aramayı Deneyin

Bu taktik her zaman işe yaramasada sık seyahat ediyorsanız mutlaka faydasını göreceğinize eminim.

Bir ülkeden farklı bir ülkeye abd doları veya euro gibi güçlü para birimleri üzerinden arama yapmak yerine daha zayıf bir para birimini kullanırsanız biletinizi daha ucuza alma ihtimaliniz var.

Örneğin ben, Yeni Zelanda’dan Avustralya’ya tek yön bilet araştırırken 150 ABD Dolarına bulduğum bileti, web sitesinin para birimini Yeni zelanda dolarına çevirerek 30 dolar daha ucuza aldım.

7. Ucuz Uçmak için ”Gizli Şehir” Biletlerini Araştırın

Birkaç yıl evvel ”Gizli Şehir” uçuşları olarak bilinen bir tüyo keşfettim ve bu tüyoyu kullanarak normalden çok daha ucuza birkaç bilet denk getirdim.

Bazen gitmek istediğiniz şehre bağlantısı olan bir uçuş, o şehre direk uçmaktan çok daha ucuz olabiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, Dubai’den İstanbul’a bir bilet almak istediğinizi varsayalım. THY ile Dubai – İstanbul uçuşunun fiyatı 638 dolar olsun. THY’nin web sitesine girerek Dubai’den – Tahran’a, Beyrut’a veya Tiflis gibi farklı şehirlere de arama yapın. Direk uçuşlar her zaman aktarmalı uçuşlardan pahalı olduğundan, muhtemelen bu şehirlere 638 doların çok daha altında bilet bulacaksınız. Burada bileti aldığınız şehrin bir önemi yok! Bileti nereye almış olursanız olun, uçuş İstanbul aktarmalı olacağından İstanbul’da inebilirsiniz.

Bu yöntemi kullanarak hem daha ucuza hemde direk uçmuş olacaksınız.

Fakat bu yöntemi kullanacaksanız bilmeniz gereken bazı durumlar söz konusu.

  • Gizli uçuş biletlerini sadece tek yön almalısınız. Eğer bileti gidiş dönüş olarak alırsanız, dönüş uçuşuna kabul edilmezsiniz.
  • Valizleriniz indiğiniz şehirde değil, biletinizde yazılı olan şehirde indirileceğinden, check-in’e vermemelisiniz.
  • Bazı uçuşlarda aktarma yerine duraklama yapılmakta. Duraklama yapan uçak, indiği şehirden yakıt ve/veya yolcu alarak yoluna devam eder. Böyle bir uçuşa bilet almadığınızdan emin olmalısınız. Aksi taktirde duraklama yapılan şehirde uçaktan inmenize izin verilmez.
  • Son olarak, bilet alacağınız ülkeye vize ihtiyacınızın olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Yukarıdaki örnekte THY’dan Tahran – Dubai arası bilet alırsanız ve dubai vizeniz yoksa uçuşa kabul edilmezsiniz…

Yukarıdaki örnekte, gördüğünüz gibi 23 Mart tarihli Dubai – İstanbul uçuşunun fiyatı 638 Dolar


Aşağıdaki örnekte ise, aynı tarihli Dubai – Tahran uçuşunun fiyatı 495 dolar. Arada tam 143 dolar fiyat farkı var.

13 YORUM

  1. Merhaba, İstanbul’dan Bangkok için Kuala Lumpur aktarmalı bilet aldık, gezimize Kuala lumpur’dan başlayıp otobüs ile Tayland’a devam etmek istiyoruz. Aktarma sırasında Kuala Lumpur’a giriş yapar ve Kuala Lumpur -Bangkok uçuşuna binmezsek herhangi bir sıkıntı yaşar mıyız acaba?

    • Merhaba, eğer Bangkok uçuşunu gerçekleştirmezseniz, dönüş biletleriniz yanar. Fakat aktarma uçuşunu kaçırdığınızı söyler tutanak tutturursanız Bangkok – İstanbul arası dönüş uçuşunuzu yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz